Sufinancirano od strane Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, te Izraelske udruge prijateljstva. Pokrovitelj festivala je Hrvatsko društvo skladatelja, Služba za zaštitu glazbenih autorskih prava HDS ZAMP.
6. UPSET ART
FESTIVAL UMJETNOSTI I INKLUZIJE OSOBA S INVALIDITETOM: (ZA)JEDNO
AKTUALNO │O FESTIVALU│SUDIONICI│PROGRAM│ REZULTATI│ARHIVA
SUDIONICI
Ove godine smo pripremili bogati program lokalnih i međunarodnih umjetnika, znanstvenika, udruga i organizacija!
- Ivana Gucek
- Artiona, Ana Marija Šarić
- Zeleni klik!
- Mirjana Miljković
- Hrvatski savez gluhoslijepih Dodir
- PšagArt, Anja Pšag
- Petipleti, Petra Vrban
- Mogut obrt-Art i zanat, Tajana Vidojević
- (Vjeverice) Udruga za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba
- Udruga Arte portas, Stjepan Perković i Kristina Šubašić
- Marijana Ibriks
- Udruga Ozana
- Sudionici Dramsko-akcijskog istraživanja inkluzije
- Ivona Šeparović
- Udruga invalida rada Zagreba
- Filip Šironja – Šiki Shixon
- Harmonikaški orkestar Hrvatskog grafičkog glazbenog društva Sloga Zagreba
- Tamara Bračun & Plesni kolektiv Magija
- Udruga “DLAN” | Kazalište, audiovizualne umjetnosti i kultura Gluhih
- Gili Hammer
- Atay Citron
- Amir Ishar (Bartura)
- Svjetlana Bobinac
- Biserka Kopčok
- Vedrana Kopčok
- Centar Slave Raškaj Zagreb
- Leo Subanović i Franka Iskra
- UDRUGA SRCE – Udruga djece s teškoćama u razvoju, osoba s invaliditetom i njihovih obitelji (Sveti Ivan Zelina)
- Udruga DOWN 21
- Dance revolution & Carol of the Bells – mlađe i srednjoškolske plesne skupine Centra Slave Raškaj Zagreb
- Vlatko Klarić
- KUD Vrapčanci
- Ukrajinska zajednica Grada Zagreba
- Damir Vogrinec
- Rajduga kazalište gluhih iz Kijeva
- Deaf Music Dreamers
- Lino Ujčić (Matessa)
- Mario Kovač
- Ana Marija Šarić
- Lucija Agić
- Ivana Slavica Dobranić
- Mirjana Sorko Nikolić
- Damir Vogrinec
- Radiona – Udruga za razvoj ‘uradi sam’ kulture
- Marijana Petrović Mikulić
- Sanja Fališevac
- Sudionici natječaja za vizual i slogan festivala
- Iva Vrbos
OPŠIRNIJE O SUDIONICIMA
UDRUGA SRCE – Udruga djece s teškoćama u razvoju, osoba s invaliditetom i njihovih obitelji (Sveti Ivan Zelina)
Udruga Srce Zelina osnovana je u lipnju 2005. godine te je njezina misija zagovaranje i zaštita prava, osobno usmjerena podrška i socijalne usluge za djecu s teškoćama, osobe s invaliditetom i njihove obitelji uz suradnju i partnerstva. Vizija udruge je ostvarivanje punog potencijala svake osobe za ravnopravan život u zajednici. Udrugu je osnovalo nekolicina roditelja entuzijasta, koji su suočeni sa mnogobrojnim preprekama i inertnošću društva prema potrebama njihove djece, željeli stvoriti jedno drugačije i bolje okruženje za život svoje i sve ostale djece i odraslih s teškoćama. Udruga Srce prva je i jedina udruga na području grada Svetog Ivana Zeline te okolnih naselja i općine Bedenica, koja okuplja djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom kako bi im svojim djelovanjem omogućila ostvarenje njihovih potencijala, interesa i prava. Po svom smo sastavu jedinstveni jer obuhvaćamo članove svih vrsta teškoća i invaliditeta, motoričkih, mentalnih smetnji, teškoća u učenju, teškoća govorno jezičnog funkcioniranja, poremećaje u ponašanju, Down sindrom, teškoće sluha, vida i slično te unatoč tome uspješno funkcioniramo. Članovi Udruge Srce imaju dugogodišnje iskustvo u dramskom izražavanju te su sudjelovali na brojnim festivalima i manifestacijama. Dosad su navedenu predstavu, u čijem osmišljavanju su aktivno sudjelovali, izveli na 22. Festivalu jednakih mogućnosti. Kroz umjetnost svaki član pokazuje svoje talente te kroz sudjelovanje na brojnim festivalima i manifestacijama ostvaruju nove kontakte i prijateljstva, ali upoznaju i nova mjesta. Glazbeno dramsko izražavanje im omogućuje da pokažu svoje sposobnosti te ih veseli kada publika prepozna njihov rad i trud. Poruka koju članovi Udruge Srce nastoje poslati je da se sa trudom i radom može sve te da se od svojih snova, želja i vizija nikada ne odustaje!
Više informacija o udruzi: https://www.udruga-srce-zelina.hr/
Pratite nas na Facebook-u: https://www.facebook.com/udruga.srcezelina
Udruga invalida rada Zagreba (Zagreb)
Udruga invalida rada Zagreba osnovana je 1966. godine. UIR Zagreba je socijalna, nestranačka i neprofitabilna s humanitarnim ciljevima i okuplja invalide rada u jedinstvenu organizaciju na području grada Zagreba i Zagrebačke županije. Članstvo u UIR Zagreba je dragovoljno, a posebno se ističe da u Udrzi nije dopuštena rasna, nacionalna, vjerska ili bilo kakva druga diskriminacija, kao niti ugrožavanje sloboda i prava čovjeka.
Više informacija: www.uir-zagreb.hr
Kontakt: uir@uir-zagreb.hr
Pratite ih na
- Facebook: www.facebook.com/uirzagreba1966
- Instagram: www.instagram.com/uir.zagreba
- YouTube: www.youtube.com/c/UIRZagreba
- WhatsApp: whatsapp.com/channel/0029VaJhl5bFXUua5s21HJ3G
Damir Vogrinec – Vogra (Zagreb)
Vrhunski gitarist i umjetnik i lokalni “dečko z Gajnica”, poznat i kao “gajnički gitaristički virtuoz”, svira vlastite skladbe i obrade brojnih umjetnika. Tijekom karijere je surađivao je s brojim vrhunskim glazbenicima, a na UPSET ART festivalu sudjeluje od njegovog početka! Vogrin rad možete pratiti na njegovom YouTube kanalu.
Vogru možete pratiti na Facebook-u klikom ->ovdje ili ga poslušajte na njegovom YouTube kanalu klikom ->ovdje.
Ove godine će se predstaviti i u novoj ulozi – kao fotograf i izložbom fotografija “Arhetip Mediterana: Vječnost u kadru”, koje ćete moći pogledati tijekom cijeloga festivala.
Udruga Down 21 – Plesna skupina (Zagreb)
Udruga je osnovana 2014.g., na inicijativu grupe roditelja kojoj je osnovni cilj potpora pri integraciji mladih i odraslih osoba rođenih sa SyndromDown i drugih osoba s intelektualnim teškoćama u društvenu zajednicu. Naglasak se stavlja na aktivnu podršku jednih prema drugima u namjeri da udruženim snagama uspostave intereakciju s drugim osobama iz uže i šire društvene zajednice. Nakon rušenja barijera u komunikaciji stvaraju priliku da pokažu svoje sposobnosti kako bi zajednica prepoznala potencijal koji ovi mladi ljudi imaju te ih uključila u život i rad iste, na ravnopravnoj osnovi, bez diskriminacije glede njihovih ograničenja. Plesna skupina Udruge Down 21 imala je javne nastupe: Gosti plesne škole TALA u KD V. Lisinskog, Kongres radnih terapeuta -Palača Dverce, Svjetski dan plesa – Cvjetni trg, Festival jednakih mogućnosti, u raznim osnovnim školama.
Možete ih pratiti na Facebook stranici klikom ->ovdje.
Jedan od njihovih plesova u palači Dverce na Gornjem gradu možete pogledati klikom ->ovdje.
Deaf Music Dreamers – bend (Zagreb)
Skupina se nastala od Deaf Band Dlan, koji je duže vrijeme bilo aktivan i sada, nažalost, ugašen…
Okupila se nova ekipa koja je formirala novi benda Deaf Music Dreamers!
Sviraju repeatoar domaće i strane rock glazbe. Marijana Ibriks i Dražen Maleković pišu vlastite pjesme, skladaju akorde glazbe…
Pratite ih na Facebook-u: https://www.facebook.com/deafmusicdreamers?locale=hr_HR
Na 6. UPSET ART festivalu sudjeluju izvrsnim koncertom!
Svjetlana Bobinac (Zagreb)
Svjetlana je entuzijast, likovni i radni instruktor, a aromaterapijom, aromakozmetikom i izradom prirodne kozmetike se bavi više od 8 godina. Znanje i iskustvo stekla je sudjelovanjem na mnogim radionicama i tečajevima prirodne kozmetike. Osim toga, slikarica je i kiparica s 15+ godina iskustva rada s osobama s invaliditetom, posebice kroz kreativne i umjetničke djelatnosti. U svom djelovanju njeguje cjeloživotno učenje i inkluzivno djelovanje koje uključuje odgoj, obrazovanje i umjetnost. Svjetlana će voditi radionicu aromaterapije i štand s blagadsnkim poklonima – ručnim radom koji su napravili korisnici Udruga za podršku osoba s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba.
Mario Kovač (Kaštel Stari)
Zovem se Mario Kovač. Rođen sam u Splitu 1979. godine, ali cijeli život živim u Kaštelima. Po struci sam prehrambeni tehničar. Osoba sam sa 100 %-tnim invaliditetom. Crohnova bolest mi je dijagnosticirana 1994. godine, a celijakija prije 5-6 godina. Tri puta sam operiran ( stomak ) i imam ileostomu. 2014. sam zbog duple slike hitno hospitaliziran. CT je pokazao da imam krvareći kavernom u PONS-u ( duboko u mozgu ). Kako mi je život bio u opasnosti ( ne po prvi put u životu ) Profesor Paladino ( u KBC Zagreb ) ga je kirurški odstranio. Posljedice su paralizirana i pomalo atrofirana desna strana lica. Desno oko mi je nedavno kirurški odstranjeno. Ravnoteža mi je malo narušena. Također već godinama patim od vrtoglavice zbog koje ne mogu čitati, gledati TV, a kad pišem na laptopu činim to na svoju štetu jer je poslije vrtoglavica mnogo snažnija. Uslijed svega navedenog, jako rano sam obolio od depresije i PTSP- a. Ali pisati moram. To je jedno od rijetkih zadovoljstava koje mi je preostalo. Pišem poeziju i kratke priče. Također crtam od svoje treće godine ( prvo što sam u životu zavolio bili su stripovi ) i pomalo slikam. Prije nekoliko godina pobijedio sam jednom pjesmom na literarnom natječaju u organizaciji Gradske knjižnice Kaštela, a par godina kasnije na likovnom natječaju, također u organizaciji GKK. Vrlo kratko vrijeme ( dok sam bio manje bolestan ) radio sam kao novinar za “Slobodnu Dalmaciju”.
Udruga DLAN “Kazalište, audiovizualne umjetnosti i kultura Gluhih” (Zagreb)
Udruga “Kazalište, audiovizualne umjetnosti i kultura gluhih – DLAN” osnovana je 18.10.2001. godine na inicijativu gluhih pojedinaca s osnovnim ciljem promoviranja kulture Gluhih te kazališne i audio-vizualne umjetnosti na području Republike Hrvatske i inozemstva, približavanja umjetničkih i kulturnih događaja zajednici Gluhih i nagluhih te prihvaćanja Gluhih kao manjinske kulturalne grupe unutar civilnog društva. Udruga “DLAN” aktivna je u razvijanju kreativnosti i samopoštovanja Gluhih, te dostupnosti umjetničkih i kulturnih događanja zajednici Gluhih i nagluhih. Djeluju na adresi: Udruga Kazalište, audiovizualne umjetnosti i kultura Gluhih – DLAN, Ulica Korčulanska 10, 10000 Zagreb.
Možete ih pronaći na Facebook-u klikom ->ovdje. i web stranici udruge: https://www.dlan.hr/.
Od početka su povezani s UPSET ART festivalom na kojem su izveli brojne izvrne nastupe. Također, godinama uspješno surađuju s Centrom za kulturu Trešnjevka i zajedno ostvarujemo projekte od interesa za zajednicu gluhih i nagluhih, te za inkluziju. Na ovogodišnjem festivalu sudjeluju izvrsnom predstavom Tužni klaun i koncertom Deaf band DLAN.
Kulturno umjetničko društvo Vrapčanci (Zagreb)
Kulturno umjetničko društvo Vrapčanci osnovano je 1989. godine i ove godine obilježava 35 godina djelovanja. Danas broji 55 aktivnih članova odrasle folklorne, dječje folklorne i tamburaške sekcije. KUD s velikom ljubavlju i pažnjom njeguje običaje vrapčanskog kraja kao i cijele Hrvatske. Svojim brojnim nastupima u Hrvatskoj i inozemstvu predstavljaju to narodno blago široj javnosti. Sudjeluju na raznim ,anifestacijama diljem Hrvatske i u inozemstvu za što su do sada dobili mnoga priznanja. Gostovali su na međunarodnim festivalima u Češkoj, Crnoj Gori, Poljskoj, ađarskoj i Sjevernoj Makedoniji. U proteklim godinama djelovanja KUD Vrapčanci izdao je četiri nosača zvuka. Snimili su i DVD zapis stare vrapčanske svadbe, kao i video zapise starih običaja vrapčanskog kraja, te održao 6 cjelovečernjih folklornih koncerata, 1 samostalni tamburaški koncert i 3 samostalne izložbe”Očuvano kulturno nasljeđe”.
Pratite ih na
- Facebook: Kulturno umjetniško društvo Vrapčanci
- Instagram: kud_vrapcanci
- Tiktok: kud_vrapcanci_1989_
Tamara Bračun & Plesni kolektiv Magija (Rijeka)
Tamara Bračun, plesačica je suvremenog plesa i dugogodišnja članica plesnog kolektiva Magija. Kolektiv Magija istražuje plesni pokret na području fizičkog kazališta i suvremenog plesa, a kroz svoje djelovanje unazad sedamnaest godina aktivno promiče suvremeno plesnu i izvedbenu umjetnost. Tamarina je specifičnost ta što pleše u
invalidskim kolicima, ali i bez njih. Plesna grupa Magija osnovana je 2006. godine, kao rezultat rada i kreativne suradnje plesnih pedagoga i plesača na regularnim plesnim radionicama Udruge osoba s cerebralnom i dječjom paralizom Rijeka. Radi se o plesačima sa različitim stupnjem i vrstom tjelesnog oštećenja (kretanje pomoću invalidskih kolica ili štaka, kretanje uz potporu druge osobe i sl.), dok su voditeljice i edukatorice plesne umjetnice Sanja Josipović i Gordana Svetopetrić. Od samog začetka grupa aktivno sudjeluje na festivalima, plesnim manifestacijama i gostovanjima diljem Hrvatske.
Pratite ih na:
- Facebook Dance collective Magija https://www.facebook.com/profile.php?id=100063519250186
- (@dancecollective_magija)
- • Fotografije i videozapisi na Instagramu: https://www.instagram.com/dancecollective_magija/
Stjepan Perković i Kristina Šubašić – udruga Arte Portas (Zagreb)
Slikanjem i pisanjem počeo se baviti 1992. godine. Zbirku poezije, pod naslovom ‘Otisci dubine’, koju je ujedno i ilustrirao, objavljuje 1998. godine. Ilustrirao je sedam knjiga drugih autora: šest zbirki poezije i naslovnicu romana. Od 2001. član je međunarodne Udruge slikara koji slikaju ustima i nogama. Diplomirao je slikarstvo na Slobodnoj umjetničkoj akademiji u klasi profesora Donalda Halla 2007. u Splitu. Sudjelovao je u trogodišnjoj slikarskoj radionici koju je vodio profesor Carmelo Puzzolo. Sudionik je mnogih likovnih kolonija i radionica, a vodi i likovne radionice za djecu u vrtićima i osnovnim školama kao i likovne radionice za studente. Često izlaže samostalno i grupno.
Posljednjih godina izlagao je u Zagrebu, Ljubljani, New Yorku, Ateni, Londonu i Hong Kongu. Član je udruge likovnih umjetnika HDLU Zagreb koja mu je 2017. godine dodijelila priznanje za međunarodne uspjehe i promociju hrvatske likovne umjetnosti i kulture u inozemstvu.
Suosnivač je Udruge Arte portas.
Zajedno djeluju u sklopu Udruge za promicanje civilne kulture i građanske poduzetnosti, te likovne i glazbene umjetnosti ARTE PORTAS. Udruga Arte portas je osnovana s ciljem promicanja civilne kulture, građanske poduzetnosti, likovne i glazbene umjetnosti. Djelatnosti Udruge Arte portas su između ostalog:
– promicanje likovne i glazbene umjetnosti.
– promicanje civilne kulture jednakih vrijednosti za sve, jednake mogućnosti pristupa i konzumiranja navedenih sadržaja za sve građane.
– unapređenje kvalitete života zajednice, a posebno djece, mladih i osoba s invaliditetom putem umjetničkog izražavanja.
Predsjednica Udruge je Kristina Šubašić, a dopredsjednik je Stjepan Perković.
Udruga je osnovana 2023. godine u Zagrebu. Pratite ih na https://arteportas.hr i Facebook stranici: https://www.facebook.com/profile.php?id=100018453584017
Vedrana Kopčok (Zagreb)
Magistra molekularne biologije. Entuzijast aromaterapija i aromakozmetike i izradom prirodne kozmetike bavim se više od 5 godina. Znanje i iskustvo sam stekla sudjelovanjem na mnogim radionicama i tečajevima prirodne kozmetike, ali i mnogim satima provedenim u usavrsavanju vlastitih proizvoda i receptura. Vedrana sudjeluje na festivalu od njegovog početka i njezine kreativne i edukativne radionice obogaćuju živote sudionika!
Biserka Kopčok (Zagreb)
Diplomirani politolog sa završenim tečajem izrade tradicijskog nakita samoborski kraluš. Kao i Vedrana, Biserka sudjeluje na UPSET ART Festivalu od njegovog početka.
Mirjana Miljković Nana (Zagreb)
Mirjana Miljković, multimedijalna umjetnica iz Zagreba: književnica, fotografkinja, video umjetnica, aktivistica, profesorica. Pjesme, priče, stručne članke i eseje objavljuje u zbornicima, časopisima i na portalima: Alma, Avangrad, Avlija, Diogen pro kultura, Ekofeministički zbornik, Haiku, Iris, Književna Rijeka, Književnost, Marulić, Metodički profili, Modra lasta , Poezija, Prijatelju, ispričaj moju priču, Radost, Školske novine, Treća, Ženska posla. Uvrštena je u Antologiju hrvatskog haiku pjesništva epokošeno nebo (1996. – 2007.)., Antologiju hrvatskog haiku pjesništva Nepokošeno nebo 2 (2008.- 2020.) te u antologiju Vugin pjev (2022.) 2014. godine objavila je jesničku zbirku Budnica za letače. Bila je istaknuta je voditeljica učenicima osnovnih škola s mnogobrojnim uspjesima na području poezije i haiku-poezije. Sudjelovala na UPSET ART FESTU 2019. u dramsko-akcijskom istraživanju mobbinga na radnom mjestu i završnoj predstavi u dvorani CeKaTe. 2021. sudjelovala u dramsko-plesnim
radionicama u organizaciji ARKTIK – Instituta za budućnost i završnoj predstavi Izlazak u KUC Travno. Polazila je i radionice Kazališta potlačenih. Od 9. do 11. rujna 2024. sudjelovala je u Šahtofonskoj radionici Akceleracionizam voditelja Damira Bartola Indoša i Tanje Vrvilo te zajedničkoj prezentaciji u labirintu Velike dvorane Pogona Jedinstvo.
Više informacija o autorici:
- https://www.arktik.eu/novosti/premijera-izlazak-kazalisna-plesna-predstava-generacije-60/
- http://durieux.hr/wordpress/knjige/esejistika-publicistika/ekofeminizam-izmedu-zenskih-zelenih-studija/
- https://www.ceeol.com/search/chapter-detail?id=928111
izv. prof. dr.sc. Gili Hammer
Viši predavač; Odsjek za sociologiju i antropologiju, Program kulturalnih studija, Hebrejsko sveučilište u Jeruzalemu
Profesorica Gili Hammer je viša predavačica na Odsjeku za sociologiju i antropologiju i Programu kulturalnih studija na Hebrejskom sveučilištu u Jeruzalemu. Njezine studije usmjerene su na studije invaliditeta, performanse, rod, utjelovljenje i osjetila. Autorica je knjige Blindness Through the Looking Glass: The Performance of Blindness, Gender, and the Sensory Body (Michigan University Press, 2019.), a posljednje desetljeće proučava projekte integrirane izvedbene umjetnosti u području kazališta i plesa u SAD-u, Kanadi, Izraelu i Europi.
prof. Atay Citron, emeritus
Ravnatelj kazališta znakovnog jezika Ebisu
Profesor (emeritus), Odsjek za kazališne i izvedbene studije, Sveučilište u Haifi
Atay Citron, direktor kazališta znakovnog jezika Ebisu, profesor je emeritus i bivši predstojnik Odsjeka za kazališne i izvedbene studije na Sveučilištu u Haifi, gdje je 2006. utemeljio pionirski redoviti program akademske obuke za medicinske klaunove. Njegova redateljska karijera uključuje nagrađivanu izvedbu na otvorenom na Izraelskom festivalu te brojne predstave i osmišljena kazališna djela na glavnim pozornicama Izraela i fringe kazalištima, kao i u SAD-u, Kanadi i Francuskoj. S kazalištem Ebisu, Citron je stvorio četiri produkcije koje kombiniraju izraelski znakovni jezik (ISL) s gestom i fizičkim kazalištem. Citronovi istraživački interesi uključuju šamanizam, ritualno i medicinsko klauniranje, povijest avangardnog performansa te performans i invaliditet. Su-urednik je publikacije Performance Studies in Motion (Bloomsbury, 2014.) te je bio umjetnički direktor Bat-Yam International Street Theatre Festivala, Acco Festivala alternativnog kazališta i School of Visual Theatre u Jeruzalemu. Dobio je, 2004. godine, Rosenblumovu nagradu za izvrsnost u izvedbenim umjetnostima.
Amir Ishar – Bartura (Izrael)
Amir je diplomirao na Nissan Nativ Acting Studio (1996.), “Power of Balance – Vertigo” integrirani program za učitelje plesa (2018.) i “Ilanit Tadmor’s PLAY Studio” (s “The Israeli Center For Mindbody”) obuku učitelja za improvizaciju pokreta ( 2019). Njegova umjetnička karijera obuhvaća glumu, političko klauniranje i, u posljednjem desetljeću, ples. Amirov rad usredotočen je na izvedbu i zagovaranje “Alternativne pristupačnosti”, posebice u “Midburnu” (izraelska verzija Burning Mana). Od 2024. godine je i integrirani učitelj plesa.
Lino Ujčić – Matessa (Pazin)
Rođen je 1970. Godine kao gluho dijete u srcu Istre, u Pazinu. Školu Primijenjene umjetnosti i dizajna, smjer grafika, završava 1989.godine u Zagrebu i otad se počinje intenzivnije baviti slikarstvom, koristeći suhi pastel, akril, akvarel, gvaš, tuš i olovke u boji. Teme su mu uglavnom vezane za krajolike i stare kamene kuće iz djetinjstva. Sudjelovao je na skupnim izložbama od 1994 do 2023. godine u Istri – Pazin, Poreč, Gračišće, Pula, Grožnjan, Lindar te u Zagrebu, Splitu i Ozlju, a u inozemstvu: u Italiji – Cuvio, Reggio Emilia, Trieste, Milano, Padova i Trapani (Sicilija) te u Francuskoj, u Mađarskoj – Vac (Budimpešta). Imao je pet samostalnih izložbi. Sudjeluje i na izložbi fotografije u Zagrebu i Pazinu. U međuvremenu bavi se i ilustracijama slikovnica, video ilustracijama namijenjenih gluhoj djeci „10 najljepših bajki“ i „Hrvatske priče i legende“ – „Zmijski zimski san“, „Crna Kraljica“ i „Majka Božja od Kamenitih vrata“ u suradnji s Udrugom „Kazalište, audiovizualne umjetnosti i kultura Gluhih – DLAN“. Ilustrirao je i pjesme za niz od pet slikovnica pjesnikinje Đurđice Miketa, te slikovnicu „Sveti Nikola bake Julijane“ i „Moj Dnevnik“ u suradnji sa Teovizijom. Dizajnirao je i ilustrirao knjigu „ Listajući život“ i knjigu „Govor ruku“ (1-5) za tečaj Hrvatskog znakovnog jezika – Udruge „DLAN“. Urednik je i dizajner časopisa „Pljesak DLAN-om“ u izdanju udruge DLAN. Povremeno časopis obogaćuje svojim karikaturama i zanimljivim tekstovima. Član je Udruge za Kazalište, audiovizualnu umjetnost i kulturu Gluhih – „DLAN“, nastupao je na brojnim kazališnim predstavama, kako u Hrvatskoj, tako i u inozemstvu kao glumac, scenograf, ali i dizajner i ilustrator plakata i raznog promotivnog materijala. I član je udruge likovnih stvaratelja – Pazin
Više informacija: https://www.matessa-art.com/
Instagram: https://www.instagram.com/art_lino_deaf/
Dnevni centar za rehabilitaciju i radne aktivnosti “Ozana” (Zagreb)
U Centru Ozana pedagoški rad u programu temelji se na načelima waldorfske pedagogije, prilagođavajući se specifičnim potrebama korisnika uvjetovanih njihovom dobi te vrstom i stupnjem teškoća u razvoju. U okruženju životne radosti i optimizma, kroz pažljivo vođene i osmišljene aktivnosti s posebnim naglaskom na skrbnu brigu o drugom i o okolini, svakom ponaosob pružena je mogućnost da se razvija i raste do svog maksimalnog potencijala. Plesna radionica Centra Ozana sastoji se od koreografije irskog plesa i domaćeg folklora, ritmičkih igri i slobodnog plesa. Kroz ples naši korisnici vježbaju ritam i koordinaciju. Pjevački zbor OZANA osnovan je početkom 2019. godine a obrađuje etno, pop i rock pjesme iz svih krajeva Hrvatske. U svom radu koristi glazbenu igru i orffov instrumentarij.
Više informacija o udruzi: https://www.udruga-ozana.hr/
Sanja Fališevac (Zagreb)
Požežanka Sanja Fališevac školovala se u Zagrebu zbog svoje osobitosti kao gluhoslijepa osoba. Slijedeći unutarnji poticaj, i uz podršku akademske kiparice Nade Orel otkriva potencijal i mogućnost da se profilira u smjeru umjetničkog stvaralaštva. Školovanje je nastavila u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna te specijalizirala keramiku i tehniku tkanja. Kroz rad s akademskim kiparom Želimirom Janešom nastavlja taktilna istraživanja kiparskog medija. Tijekom sudjelovanja na umjetničkoj koloniji u Poljskoj 1994. godine surađivala je s poljskim kiparom Riszardom Stryjeckim, profesorom na Akademiji likovnih umjetnosti u Varšavi. Članica je ULUPUH-a i HDLU-a. Ostvarila je preko 20 samostalnih izložbi u Hrvatskoj i izvan nje te mnoštvo skupnih izložbi. Skulpture joj se nalaze u nekoliko javnih prostora i u mnogim privatnim zbirkama. U dječjem parku na zagrebačkom Jarunu nalazi se brončana skulptura psa vodiča Val.
Više informacija o autorici: https://www.facebook.com/kiparicasanjafalisevac
Iva Vrbos (Zagreb)
Iva Vrbos, rođena 1958. u Karlovcu, tehnički je crtač strojarskog i građevinskog smjera s ljubavlju prema crtanju i slikanju. Sudjelovala je na umjetničkim i fotografskim izložbama od 1999., u Hrvatskoj i inozemstvu. Godine 2013. osvojila je treće mjesto na izložbi u Puli. Aktivna je u glumi i kostimografiji. Članica udruge DLAN od 2001., nastupala je u predstavama diljem Hrvatske i Europe, uključujući Slovačku, Srbiju, Češku, Mađarsku, Estoniju, Italiju i Belgiju. Između ostalih, nastupala je u predstavama „Ruke koje plaču“, „Mali princ“ i „Tužni klaun“.
Mario Kovač (Kaštel Stari)
Zovem se Mario Kovač. Rođen sam u Splitu 1979. godine, ali cijeli život živim u Kaštelima. Po struci sam prehrambeni tehničar. Osoba sam sa 100 %-tnim invaliditetom. Crohnova bolest mi je dijagnosticirana 1994. godine, a celijakija prije 5-6 godina. Tri puta sam operiran ( stomak ) i imam ileostomu. 2014. sam zbog duple slike hitno hospitaliziran. CT je pokazao da imam krvareći kavernom u PONS-u ( duboko u mozgu ). Kako mi je život bio u opasnosti ( ne po prvi put u životu ) Profesor Paladino ( u KBC Zagreb ) ga je kirurški odstranio. Posljedice su paralizirana i pomalo atrofirana desna strana lica. Desno oko mi je nedavno kirurški odstranjeno. Ravnoteža mi je malo narušena. Također već godinama patim od vrtoglavice zbog koje ne mogu čitati, gledati TV, a kad pišem na laptopu činim to na svoju štetu jer je poslije vrtoglavica mnogo snažnija. Uslijed svega navedenog, jako rano sam obolio od depresije i PTSP- a. Ali pisati moram. To je jedno od rijetkih zadovoljstava koje mi je preostalo. Pišem poeziju i kratke priče. Također crtam od svoje treće godine ( prvo što sam u životu zavolio bili su stripovi ) i pomalo slikam. Prije nekoliko godina pobijedio sam jednom pjesmom na literarnom natječaju u organizaciji Gradske knjižnice Kaštela, a par godina kasnije na likovnom natječaju, također u organizaciji GKK. Vrlo kratko vrijeme ( dok sam bio manje bolestan ) radio sam kao novinar za “Slobodnu Dalmaciju”.
Šiki Shixon – Filip Šironja (Zagreb)
Izvrstan rapper koji na svom YouTube kanalu kaže: “Snimam i objavljujem pjesme, svaki feedback je dobrodošao. Nadolazeći album zove se “Intelektualna lirika” Ovo je Šikijev official youtube account, pretplati se i budi i ti Šikijev fan! 🙂 ŠIKI – RAP KOJI MOŽEŠ DOMA PUSTIT STARCIMA!”
Pratite ga na YouTube kanalu: www.youtube.com/@sikishixon132
i
Instagram profilu: instagram.com/sikishixon
Ana Marija Šarić (Zagreb)
Svestrana umjetnica rođena 1990. godine u Zagrebu, izražuje nakit u sklopu svoje Artione, piše pjesme, izlaže umjetnine, te vodi edukativne radionice.
Lucija Agić (Slavonski Brod)
Lucija Agić, rođena je 1997. u Slavonskom Brodu, gdje završava Srednju školu Matije Antuna Reljkovića, smjer veterinarski tehničar, tijekom čega sudjeluje u projekta ECOSWOT, potprograma Comenius, te sudjeluje na dvije razmjene učenika (Italija, Turska). Tijekom osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja sudjeluje u grupnim izlaganjima likovnih radova u gradskim galerijama i konvencijama. Prve ilustracije objavljene su joj u listu učenika Srednje škole Matije Antuna Reljkovića Zrno, broj 17. Svoje obrazovanje nastavlja na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje 2020. završila preddiplomski studij dizajna tekstila (univ. bacc. ing. des. text.), te 2022. završava diplomski studije kostimografije (mag. ing. des. text.) na istom fakultetu. Tijekom studiranja nastavlja sa sudjelovanjima na grupnim studentskim izložbama, revijama i projektima, te joj je objavljena ilustracija u akademskom priručniku; Jazvić, P. (2021.) Modna ilustracija, Zagreb, TTF. Dobitnica je rektorove nagrade 2020./2021., Nagrada za “veliki” timski znanstveni i umjetnički rad (više od deset autora); Umjetničko područje, R. br. 148., Projekt: U očekivanju Godota. Radila je na kostimografija za operu-basnu Igora Kuljerića Animal Farm prema romanu Georgea Orwella u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji studenata četiri umjetnička fakulteta (Muzička akademija, Akademija dramske umjetnosti, Akademija likovnih umjetnosti, Tekstilno-tehnološki fakultet) Koncertna dvorana „Vatroslav Lisinski, 28. 11. 2021. za koju je dobila rektorovu nagradu. Hrvatska udruga bivših studenata i prijatelja Tekstilno-tehnološkog fakulteta (AMCA TTF) dodjeljuje joj nagradu za najbolji studentski stručni rad Problematika nagomilavanja odjeće ili kućanskog tekstila u akad. god. 2021./22. Dobitnica rektorove nagrade za akademsku godinu 2021./22., nagrada za timski znanstveni i umjetnički rad (tri do deset autora); umjetničko područje, r.br.125., Projekt PAGANINI. Uručena joj je nagrada na Dana Tekstilno-tehnološkog fakulteta 2023. godine, nagrada za postignut izvrstan uspjeh na II. godini Diplomskog sveučilišnog studija, Tekstilni i modni dizajn. U 2023. godini sudjeluje na 5. Zagrebačkom festivalu crteža, Beogradskom 5. Ilustrofestu, Bijenalu crteža Pula, 5. UPSET ART FESTIVALU i drugim izložbama.
Pratite ju na Instagramu: @aurazikrit
Ivana Slavica-Dobranić (Karlovac)
Rođena u Karlovcu. Odrasta u Karlovcu gdje završava osnovnu i muzičku školu te gimnaziju. Studira tekstilnu tehnologiju, te potom završava i magisterij zaštite na radu u Zagrebu. Zaposlena u državnoj službi. Likovnim radom započinje još u osnovnoj školi i gimnaziji. Do sada je izlagala na više skupnih izložbi, te dvije samostalne u Hrvatskoj. Inspiraciju pronalazi svuda oko sebe i u svojoj mašti. Voli crtati i slikati portrete i to osobito zanimljivih i posebnih osoba koje je inspiriraju i motiviraju. Zanima se i za ilustracije s kojima se kroz stvaranje, crtanje i slikanje igra i vrača u djetinjstvo. Zbog zdravstvenih problema koje ima od mladih dana nije mogla ostvariti želju profesionalnog bavljenja umjetnošću, ali je zadovoljna sa svojim poslom u državnoj firmi kao viši savjetnik i svaki slobodni trenutak posvećuje umjetnosti, likovnom stvaranju i glumi. U slobodno vrijeme bavi se kazalištem, glumom i lutkarstvom. Obožava glazbu, književnost, filmove, izložbe slika i svog psa Charlija. Pratite Ivanu na: TikTok-u @ivana__art15 i Facebooku klikom ->ovdje.
Mirjana Sorko Nikolić (Zagreb)
Rođena 1937 u Zagrebu. Završila školu Primjenjene umjetnosti i dizajna. Diplomirala na Pedagoškoj akademiji smjer- likovni odgoj- hrvatski jezik. Radila kao likovni pedagog u Centru za odgoj i obrazovanje djece oštečenog sluha Slava Raškaj”. Sudjelovala na brojnim grupnim i Međunarodnim izložbama gluhih umjetnika. Na međunar. izložbama Moskva 1970 osvojila 2.nagradu , Rim 2009 2.nagrada za skulpture. 2009 Cuvio – Milano 4.nagradu za akvareli. U Hrvatskoj u Lovranu na izložb EX Tempora pohvala žirija za skulpturu “Maslina” 2006.god.
Bila je članica Udruge ” Svijet tišine”, Udruge keramičara Hrvatske “Kerameikon” i danas Udruga “Vladimir Maleković”. Sudjelovala na koloniji na Paunovcu u Zagrebu.
Radiona – Zagreb Makerspace – Udruga za razvoj ‘uradi-sam’ kulture (Zagreb)
Radiona.org je neprofitna organizacija i građanski laboratorij koji se sastoji od makerspacea/hackerspacea, laboratorija za medijsku umjetnost – media lab, Repair Cafe-a i rezidencijalnog programa (A-I-R) osnovana 2011. godine. Organizacija se bavi DIY (uradi-sam), DIWO (uradi-s-drugima) i DITO (uradimo-zajedno) kulturama, STEAM konceptima, interdisciplinarnim i međugeneracijskim neformalnim obrazovanjem i hibridnim aktivnosti. Lab razvija inovativne projekte s naglaskom na izgradnju zajednice, građansku participaciju, koheziju i socijalnu uključenost, prijenos znanja i sukreaciju. Također je aktivan u područjima GLAM-a, KKI-a u međunarodnom i lokalnom kontekstu, kreiranju javnih politika na lokalnoj i međunarodnoj razini. Svoje aktivnosti usmjerava na obrazovanje, inovacije, istraživačke procese, umjetničku produkciju, kustoske prakse, rezidencije, međunarodnu i domaću međusektorsku suradnju, samoodržive sustave, aktivnosti u zajednici za popravljačke aktivnosti, građansku znanost i aktivnosti povezane s društvenom svijesti.
Organizirali više od 600 međunarodnih, regionalnih i domaćih radionica i majstorskih tečajeva, 8 hackathona, 42 međunarodne izložbe, 4 međunarodne konferencije, 5 međunarodna kampa, 18 rezidencijalnih programa te organizacija ima ekosustav od više od 180 međunarodnih i domaćih partnera.
Radionu čini raznolika i međugeneracijska zajednica različitih profesija koje djeluju zajedno.
Radionice: međunarodne, domaće i skrivene tajne, lemni piknik u javnim prostorima i prirodi, OFF the Grid Labs, Radiona Kids & Youth Program, Međugeneracijski programi, Programi društvene uključenosti
– Radiona: https://radiona.org/
– Laboratorij društvene uključenosti i kohezije – InkluLAB: https://inklulab.eu/
– Međunarodni maker kamp: Electric Wonderland – https://www.electric-wonderland.eu/
– Internet portal za zelene kulture: https://greenoteka.eu/
– Hacktonauts: https://hacktonauts.net/
Marijana Petrović Mikulić (Zagreb)
Izlagala slike još u srednjoj školi. Sudjelovala u skupnim izložba- ma i donacijskim projektima. Imala sedamnaest samostalnih izlo- žbi. U inozemstvu sudjelovala u skupnim izložbama: INTER IMAGO 3, MC galerija New York (2011.), Bewegtre – wind, Essen (2012., 1016.), Cest is d’Best – Međunarodnom festivalu umjetničkih zastavica (2010.-2021.), žiriranim izložbama. Neke likovne kritike pisali su mr. art. Ivana Gagić slikarica-grafičarka, prof. Stanko Špoljarić, kustos Umjetničkog paviljona u Zagrebu, Alma Trauber, kustosica Gradske galerije Striegl, Jurica Škofač pov. umj.
TREŠNJEVKA, 2024. Djeluje pod motom: “Neka svaki tvoj dan i svaki tvoj dah bude mudro iskorišten.”
Sudionici nagradnog natječaja za vizual i slogan festivala (GRUPNA IZLOŽBA)
Nakon uspješnog osnaženja inkluzivnosti UPSET ART festivala prošle godine, kada smo organizirali prvi natječaj za vizual festivala – koji je pobijedila Lucija Agić – ove godine smo otišli korak dalje i organizirali natječaje za vizual i slogan. Pristigle radove ćete moći vidjeti u programu festivala, a sudjelovali su:
VIZUAL (nagrađen je bold autor)
Ivana Slavica-Dobranić
Danijela Vidas
Željana Martić
Sandra Jančić
Ljiljana Galić
Adrian Rovina
Lino Ujčić (Matessa)
Vesna Špoljar
Tomislav Nedelić
Josip Martinović
Nensi Brkić
Lucija Agić
Vanja Budimir
SLOGAN (nagrađen je bold autor)
Ivana Slavica-Dobranic
Danijela Vidas
Željana Martić
Sandra Jančić
Ljiljana Galić
Adrian Rovina
Lino Ujčić
Vesna Špoljar
Tomislav Nedelić
Josip Martinović
Nensi Brkić
Vanja Budimir
Svima zahvaljujemo na sudjelovanju, pozivamo ih da nam se pridruže na festivalu, te da nastave sudjelovati u našim budućim natječajima za vizual i slogan.
Ivana Gucek (Zagreb)
Montessori odgajateljica s 10 godina iskustva u radu sa inkluzivnim skupinama. Radila sam na edukacijskim programima za inkluziju izbjeglica, djecom odraslom u domovima bez odgovarajuće roditeljske skrbi, te osobama sa tjelesnim i intelektualnim oštećenjem. Tečaj Astronomije u Zvjezdarnici Zagreb me potaknuo na približavanje i širenje kulture o zvijezdama putem kreativnih radionica.
Zeleni klik! (Zagreb)
Udruga smo koja se bavi održivim razvojem i permakulturom. Sjedište nam je u Zagrebu i uglavnom radimo lokalno, ali i po cijeloj Hrvatskoj. Provodimo nekoliko projekata samostalno i u partnerstvu sa školama, vrtićima, centrima za kulturu, knjižnicama i ostalim dionicima u zajednici. Uglavnom provodimo edukacije za djecu, mlade, odrasle i ranjive skupine. Promoviramo brigu o prirodi, brigu o ljudima te smatramo da je svaki član zajednice jednakopravan i ima svoju ulogu u zajednici te da smo svi međusobno povezani u jednu mrežu života. Udrugu, kao i radionice na ovom festivalu vode Nikolina Turčinović Dupor i Daša Filipčić. Više o Zelenom kliku! saznajte na njihovoj webstranici (klikom ->ovdje), a možete ih pratiti i na Facebooku (klikom->ovdje) ili Instagramu (klikom ->ovdje).
Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir (Zagreb)
Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir ove godine obilježava 30 godina svoga rada i djeluje u smjeru poboljšavanja života gluhoslijepih osoba na različitim područjima od zakonodavstva, zdravstva, odgoja i obrazovanja, i pronalazi načine da im omogući i sudjelovanje u kulturnome životu te njihovu afirmaciju i samoatualizaciju kroz provođenje takvih radionica i kreativnosti na kojima su gluhoslijepe osobe voljele sudjelovati (i još uvijek vrlo rado vole sudjelovati) i koje im neprestano omogućuju izlaz iz izolacije.
I Dodir art (od 1999.) te Dramski studio DODIR(i) (od 1998.) aktivno djeluje od na promicanju i poticanju kreativnog stvaralaštva gluhoslijepih osoba kao i senzibilizaciji šire javnosti o gluhosljepoći, gluhoslijepim osobama te njihovim načinima komunikacije, dok se List DODIR izdaje već 27. godinu zaredom te je poznat u zajednici gluhoslijepih osoba kao informativan časopis koji promiče specifičnosti kulture i jezika gluhoslijepih osoba.
Saznajte više o njima:
- Internetska stranica: https://dodir.hr
- Facebook stranica: https://www.facebook.com/savezdodir/
- Kanal YouTube: https://www.youtube.com/user/udrugadodir
Anja Pšag (Babinec, Varaždin)
Anja je umjetnica koja kreira putem vezenja na platnu i brojnim drugim srodnim tehnikama. Anja sudjeluje na festivalu već godinama, a njezine prekrasne radove smo već koristili kao predloške za plakate i knjižice festivala. Uprkos invaliditetu, Anja i mama Anka, kreiraju svakodnevno i obogaćuju svoje živote i živote drugih darovima ručnoga rada. Svoj ručni rad prezentira na Instragamu i Etsy platformi. Možete ju pronaći na: Instagram @Psag.art // Etsy Shop Psag Art
Marijana Ibriks (Velika Gorica)
Kao i prošle godine, program festivala će voditi gluho slijepa umjetnica Marijana Ibriks. Marijana je ne samo velika aktivistica i općenito pozitivna osoba, nego i pjevačica skupine EnTre deafblind Band i poznata promotorica učenja i korištenja znakovnog jezika. Marijana smatra da se učenjem znakovnog jezika može ne samo ojačati inkluzija između gluhih i čujućih, nego i obogatiti život svake osobe koja nauči znakovati. Kako bi promovirali korištenje znakovnog i glasovnog jezika, Marijana će osim najava programa, čitati i pjesme još jednog sudionika ovogodišnjeg festivala, Marija Kovača iz Kaštela starog. Već smo spomenuli njezin izvrstan bend iz Velike Gorice, koji svira vlastite zabavne i poučne stvari, a možete ih pronaći na Facebook-u klikom ->ovdje, te pratiti sve njihove pjesme i novosti na njihovom YouTube kanalu klikom ->ovdje.
Udruga za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba – Vjeverice (Zagreb)
Udruga djeluje od 1958. godine, okupljajući osobe s intelektualnim oštećenjima, njihove roditelje, skrbnike i članove obitelji, stručnjake i građane koji žele dobrovoljno raditi u koristi osoba s intelektualnim oštećenjima. Udruga broji 268 članova s područja Grada Zagreba i Zagrebačke županije, od čega je 171 osoba s intelektualnim oštećenjima, a ostatak članstva čine roditelji, članovi obitelji, skrbnici, stručni djelatnici, volonteri i prijatelji tih osoba. Glavne djelatnosti uključuju vrlo poznati i popularni Klub Vjeverica, izdavačku djelatnost, suradnje (među kojima i dugogodišnju suradnju s Centrom za kulturu Trešnjevka), zagovaračke aktivnosti za unaprjeđenje položaja osoba s invaliditetom u društvu. Nakon korisnika, članova i zaposlenika, sljedeće veliko bogatstvo popularnih “Vjeverica je njihov prostor. Naime, “Udruga djeluje u prostoru od 269 kvadratnih metara u vlasništvu Grada Zagreba, koji se adekvatno preuredio i opremio sredstvima Grada Zagreba uz sudjelovanje i drugih donatora i učešćem roditelja/skrbnika. Prostor obuhvaća podrum i prizemlje samostojeće zgrade te je u potpunosti uređen prema projektu koji je sukladan potrebama osoba s invaliditetom. Završetak preuređenja bio je 2015. godine, što je omogućilo kvalitetniji rad Udruge i pružanje kvalitetnijih socijalnih usluga.” Više informacija o njima možete pronaći klikom ->ovdje.
Udruga invalida rada Zagreba (Zagreb)
Udruga invalida rada Zagreba osnovana je 1966. godine. UIR Zagreba je socijalna, nestranačka i neprofitabilna s humanitarnim ciljevima te okuplja invalide rada u jedinstvenu organizaciju na području grada Zagreba i Zagrebačke županije. U Udruzi invalida rada Zagreba nije dopuštena rasna, nacionalna, vjerska ili bilo kakva druga diskriminacija, kao niti ugrožavanje sloboda i prava čovjeka. Ova udruga okuplja tisuće članova i za njih organizira brojne programe: Klupske aktivnosti, Pravno savjetovalište, Ljetovanje, Mobilni tim, Rekreacijsko-zdravstveni program, Kul-turiranje, Od jutra do sutra, Savjet više, ZA-JEDNO-SVI, Zdravi i sigurni na kubik i brojne druge programe, a više o UIRZG možete saznati na njihovoj službenoj stranici klikom ->ovdje.U okviru mnogobrojnih klupskih aktivnosti koje provode djelatnici i volonteri UIR Zagreba, već desetak godina djeluju pjevački zbor i folklorna skupina. Obje skupine redovito sudjeluju na gotovo svim kulturno-umjetničkim događanjima za osobe s invaliditetom i za osobe starije životne dobi. Također, posjećuju i domove za starije osobe gdje svojim izvedbama nastoje uljepšati dane i razveseliti korisnike.
Možete ih pratiti i na Facebook-u (klikom ->ovdje), Instagramu (klikom ->ovdje), te na njihovom YouTube kanalu klikom ->ovdje.
Centar Slave Raškaj Zagreb (Zagreb)
Centar za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj Zagreb ustanova je u sustavu Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a bavi se pružanjem usluga korisnicima oštećena sluha, uredna sluha s poremećajem govorno-jezične komunikacije, korisnicima s komunikacijskim teškoćama iz spektra autizma i pervazivnog razvojnog poremećaja te korisnicima s višestrukim teškoćama. Korisnici Centra su djeca te mlade i odrasle osobe.
Vizija: Centar za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj Zagreb kao prepoznatljiv pružatelj visokokvalitetnih stručnih usluga te ključan partner i inicijator programa i projekata u zajednici za unapređenje kvalitete života i integracije djece, mladih i odraslih osoba s komunikacijskim teškoćama.
Misija: Centar za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj Zagreb pruža stručne rehabilitacijske usluge i usluge odgoja i obrazovanja djeci, mladim i odraslim osobama, s ciljem unapređenja kvalitete njihova života i života njihovih obitelji. Cilj nam je da svakom našem korisniku pomognemo da u obiteljskom okruženju prevlada svoje teškoće i ostvari svoje pune potencijale.
Više informacija: http://www.centar-sraskaj-zg.skole.hr/centar
Kazalište gluhih Rajduga (Kijev, Ukrajina)
Ovogodišnji festival je trenutno u pripremi, održati će se u subotu i nedjelju 23. i 24.11.2024. godine u Centru za kulturu Trešnjevka.
O sudionicima prošlih festivala saznajte više u Arhivi.
Ukoliko želite sudjelovati u festivalu – svi zainteresirani izvođači i sudionici se mogu prijaviti putem jednostavne online >>> PRIJAVNICE <<<
Novosti pratite na:
- web stranici – https://cekate.hr/program/upset-art-fest/
- Facebook stranici festivala – https://www.facebook.com/upsetartfest/ ili
- Facebook profilu Centra za kulturu Trešnjevka – https://www.facebook.com/cekate.hr
Za sva pitanja nam se javite na ihromatko@cekate.hr ili 0958664312