(SANI)SINT U KVARTU – ANALOGNI SINTESAJZERI NA TREŠNJEVKI

OTKAZANO!

 

Nažalost, zbog bolesti izvođača moramo otkazati sutrašnje predavanje i radionicu planiranu za subotu. Hvala vam na razumijevanju, pratite nas i dalje za novi termin održavanja programa!

PREDAVANJE Hrvoja Nikšića o analognim sintesajzerima i Sanisintu, prvom jugoslavenskom sintesajzeru, proizvedenom na Trešnjevki, otvoreno za sve

5. 12. 2024. u 19 sati (četvrtak) 
lokacija: Radiona, Nova cesta 186
 


RADIONICA sviranja sintesajzera i kreativnog istraživanja glazbenoga nasljeđa Saniboja Žugića, obavezne prijave (više u nastavku)

7. 12. 2024. od 16 do 20 sati (subota)
lokacija: Centar za kulturu Trešnjevka, Park stara Trešnjevka 

 

Program „(Sani)sint u kvartu – analogni sintesajzeri na Trešnjevki” nastavak je istraživanja i oživljavanja baštine trešnjevačkoga glazbenika, skladatelja i elektroničara-izumitelja Saniboja Žugića (1951. – 2002.). 

U prvome dijelu, otvorenom za širu javnost, glazbeni producent, izvođač i autor Hrvoje Nikšić predstavlja Sanisint, modularni sintesajzer koji je Saniboj počeo konstruirati 1977., a završio 1979., što ga, prema dostupnim informacijama, čini prvim takvim instrumentom proizvedenim na području Jugoslavije. Uvodno, Hrvoje Nikšić objasnit će što je uopće sintesajzer i kako nastaje njegov specifičan zvuk, toliko važan za razvoj glazbe u 20. stoljeću. Potom će, uz sudjelovanje Anamarije Žugić Borić, glazbenice i Sanibojeve kćeri, rekonstruirati proces izgradnje Sanisinta i demonstrirati njegovu glazbenu primjenu. Sanisint je od ranih 90-ih nadalje prošao kroz ruke kolekcionara sintesajzera Damira Rogine, zatim je na njemu skladao i svirao glazbenik Slavko Nedić da bi, na koncu, završio u studiju Kramasonik Hrvoja Nikšića. Otad je njegov karakterističan zvuk krasio izvedbe sastava Šumovi protiv valova, Mangroove, Petrol, Šumski, Zemlja Broj 9, Kriške, Coma Stereo, Tena Novak, Psychedelic Cinema Orchestra i dr., pojavio se i u filmovima poput Ne gledaj mi u pijatKratki izlet Okupirani bioskop, a koristio se i u jednoj predstavi Kuće ekstremnoga muzičkoga kazališta Damira Bartola Indoša te na koncertu Dame Suzukija u zagrebačkome klubu Močvara. Koncem 70-ih i početkom 80-ih Saniboj ga je, pak, svirao u svojim soloskladbama te u sastavima u kojima je bio osnivač, član ili prolaznik: Sona, Hamatri (II), Homo Kiborg i dr. Od izvornih Sanibojevih skladbi izvedenih na Sanisintu dosad su objavljene samo dvije, i to na kompilaciji EX YU ELECTRONICA VOL. IV: Bilo jednom na Balkanu. Sama konstrukcija Sanisinta usko je povezana sa specifičnom kulturom amaterizma i hobističkih časopisa, pa nam je posebno drago da ga ovo predavanje vraća natrag na Trešnjevku i to u prostorije udruge Radiona, koja danas nastavlja eksperimentirati s glazbom i tehnologijom u skladu s načelima široke dostupnosti i slobodnog transfera znanja (tzv. DIY).

Za drugi dio zatvorenog tipa pozivamo osobe s barem minimalnim glazbenim obrazovanjem i iskustvom da nam se pridruže u zajedničkom muziciranju na analognim sintesajzerima u dvorani Centra za kulturu Trešnjevka. Radionicu će moderirati skladateljica i glazbenica Tena Novak zajedno s Anamarijom Žugić Borić, Hrvojem Nikšićem i glazbenicima Rokom Margeta, Leom Beslaćem i Josipom Šustićem. Ova šestorka već više od godinu dana istražuje glazbeno nasljeđe Saniboja Žugića, a lani je u galeriji Nova BAZA odsvirala koncert prema zvučnom zapisu iz Sanibojeve arhive naslovljenom „traka Hamatri”. Snimka svirke može se poslušati ovdje, a radionica će se zaključiti zajedničkom improvizacijom na temu skladbe „Storm“ s ove trake. 

 

Predavanje 5. 12. otvoreno je za sve, a sve zainteresirane za sudjelovanje na radionici 7. 12. molimo da najkasnije do utorka 3. 12. pošalju prijavu na blok@blok.hr u kojoj će se kratko predstaviti i navesti svoje glazbeno obrazovanje i iskustvo (nekoliko rečenica u tijelu mejla, subject: SINT). Poželjno je donijeti vlastiti sintesajzer, a broj polaznika/ca je ograničen.

 

autorski tim projekta: Anamarija Žugić Borić, Hrvoje Nikšić, Josip Šustić, Leo Beslać, Roko Margeta, Tena Novak, Srđana Vrsalović, Ana Kutleša

 

partneri: Radiona, Tehnički muzej Nikola Tesla

podrška: Centar za kulturu Trešnjevka

 

 

(SANI)SINT U KVARTU – ANALOGNI SINTESAJZERI NA TREŠNJEVKI – OTKAZANO!

Posljednje iz kategorije: Novosti, Radionice, Svi programi

Skip to content