ASPEKTI NEVIDLJIVOG – rod, emocije i kultura

Interdisciplinarni projekt o rodnim aspektima “nevidljivog” i njihovim reprezentacijama na filmu, televiziji i fotografiji te u književnosti, izvedbenim i likovnim umjetnostima.

Projekt se realizira kroz ciklus od šest javnih predavanja i radionica koja su vezana za feminističku teoriju i poimanje “nevidljivog” u okvirima različitih društvenih i humanističkih disciplina (sociologija, komparativna književnost, filmologija, teatrologija i dr.).

Dugogodišnja je ekonomska kriza, uz globalna društvena previranja, pandemiju i jačanje konzervativnih pokreta, cilj kojih je dokidanje teško stečenih ljudskih prava, kao i prava žena, seksualnih i drugih manjina te radničkih prava, otvorila prostor za sveobuhvatnijim, urgentnijim i vidljivijim problematiziranjem patrijarhalnih društvenih struktura kojima se feminističke teoretičarke i aktivistkinje bave već dugi niz desetljeća.

Neke od temeljnih proizvoljnih opreka na kojima počiva represivna mašinerija patrijarhata one su koje potiču i perpetuiraju nečujnost, nevidljivost, neisticanje ili pak nepostojanje određenih marginaliziranih glasova, tijela ili skupina. Unutar takvih patrijarhalnih dihotomija kao što su privatno-javno, emocije-mišljenje ili pak tijelo-um, djevojke, žene i queer osobe uporno se smješta u prostor doma i privatnosti, tradicionalno ih se smatra (suviše) emotivnima i nastoji se obezvrijediti ili čak onemogućiti njihovo istupanje ili djelovanje unutar javnog prostora. Emocije i njihovo iskazivanje vezuje se uz privatnu sferu, uz intimu i svakodnevicu te se svako javno djevojačko, žensko ili queer istupanje, pogotovo ono koje je emotivno, smatra nepoželjnim. Drugim riječima, u patrijarhatu je vidljivost i čujnost poželjna odlika samo nekih tijela i glasova. Neka su tijela za patrijarhat previše prisutna, previše glasna, previše ljutita; jednostavno su previše.

Feminizam u 21. stoljeću prepoznaje važnost emocija i njihovog iskazivanja na javnoj sceni, čime se ukazuje na problematičnost tradicionalnog smještanja emocija u privatnu sferu, prostor intime, kuće i doma kako bi se perpetuirala njihova nevidljivost te nevidljivost tijela i skupina koja te emocije iskazuju. Također, feminizam koji je okrenut ka drugima, ka drugim sustavima, tijelima i klasama jest feminizam koji ima ogroman potencijal donošenja suštinskih promjena. Riječima Sare Ahmed – “feminizam otvara mjesta u koja se možemo zagledati.”

Ono što ovi susreti nastojati učiniti jest upravo to – otvoriti one prostore koji su se tradicionalno smatrali nevidljivima, uzrokovati feministička “puknuća” te afirmirati nevidljivo. Osobito će se njegovati dijalog s polaznica/ima, ne bi li se naglasak stavio na različitost kritičkog mišljenja.

Teme susreta:
Srijeda, 23.4.2025. u 18.00 sati
Višnja Pentić: Autorice iza i ispred kamere: Strategije otpora u domaćem kratkometražnom filmu

Srijeda, 30.4.2025. u 18.00 sati
Dina Pokrajac: Resist, She Said – Filmske prakse neposlušnosti vol. 2

Srijeda, 7.5.2025. u 18.00 sati
Dunja Plazonja: Djevojaštvo i užitak gledanja horor filmova

Srijeda, 14.5.2025. u 18.00 sati
Maša Grdešić: Figura čitateljice od Gospođe Bovary do Bijelog lotosa

Četvrtak, 22.5.2025. u 18.00 sati
Jasna Žmak: 10 stvari zbog kojih mrzim svoj sindrom prevarantice

Srijeda, 28.5.2025. u 18.00 sati
Barbara Pleić-Tomić: „Ženski“ posao – (ne)vidljivost skrbnog rada

Autorica projekta: Dunja Plazonja
Diplomirala je komparativnu književnost i engleski jezik na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje je doktorandica Poslijediplomskog doktorskog studija književnosti, izvedbenih umjetnosti, filma i kulture (piše disertaciju na temu feminizma i autoteorije u opusu Maggie Nelson). Književna je i filmska kritičarka, izlagala je na brojnim domaćim i međunarodnim konferencijama te objavljivala kritike, eseje i znanstvene radove u raznim publikacijama i medijima (npr. Muf, Krilo, Kulturpunkt, Zarez). Bila je gostujuća predavačica u sklopu programa “Kreativni kritički laboratorij: Zašto feminizam?” pri Centru za ženske studije u Zagrebu (2020.) te je sudjelovala na projektu Anomaly Udruženja Kurziv – Platforme za pitanja kulture, medija i društva. Njena područja interesa su feminizam, popularna kultura, horor filmovi, autoteorija i teorije afekta.

Organizator, osoba za kontakt: Veselko Leutar, leutar@cekate.hr

ASPEKTI NEVIDLJIVOG – rod, emocije i kultura

Posljednje iz kategorije: Novosti, Sociokulturni odjel, Svi programi

Skip to content