Bajka se priča ovako, a može i drukčije

Uvodno predavanje:

“Pričanje priča – stvaranje priča: O važnosti pripovijedanja, hrvatskoj usmenoj tradiciji i suvremenim pripovjedačima”

 

 

Datum i vrijeme: 26. veljače 2025. u 17:30 
Lokacija: DV Matije Gupca, Cvijićeva 18

 

Datum i vrijeme: 5. veljača 2025. u 16 sati

Lokacija: OŠ Pongračevo


U sklopu projekta Bajka se priča ovako, a može i drukčije, predavanje ” Pričanje priča – stvaranje priča: O važnosti pripovijedanja, hrvatskoj usmenoj tradiciji i suvremenim pripovjedačima”održat će prof. dr. sc. Vladimira Velički.

Predavanje će obuhvatiti:

  • proučavanje usmene tradicije nekad i danas.
  • upoznavanje tradicionalnih i suvremenih pripovjedača priča, hrvatskih i stranih.
  • četiri načina pronalaženja priča i literaturu u kojoj ih možemo pronaći.
  • razmatranje kako pričanje tradicionalnih priča može pomoći u suvremenom životu.
  • ključne elemente uspješne pripreme za pripovijedanje.

Posebno će se raspraviti značenje bajki, njihovo podrijetlo i istinitost, kao i važnost njihovih poruka. Naglasak će biti stavljen na hrvatske narodne bajke te mogućnosti njihove primjene u odgojno-obrazovnom procesu.


Prof. dr. sc. Vladimira Velički izvanredna je profesorica na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje predaje kolegije Metodika hrvatskog jezika, Metodika hrvatskog jezika i književnosti, te izborni kolegij Odgoj za dobrotu. Također je profesorica na poslijediplomskom (doktorskom) sveučilišnom studiju „Jezik, književni i kulturni kontekst ranog, predškolskog i osnovnog obrazovanja“ na istom sveučilištu. Tijekom svoje karijere, radila je kao istraživačica na različitim projektima koje je pokrenulo Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Bila je glavni istraživač na projektu „Od pismenosti do identiteta“, koji je podržalo Sveučilište u Zagrebu.

Znanstveno područje

Područja njezinog znanstvenog djelovanja uključuju:

  • metodiku književnosti i hrvatskog jezika
  • pripovijedanje / storytelling
  • storytelling u nastavnoj praksi
  • utjecaj medija u poučavanju

Autorica je brojnih znanstvenih i stručnih radova, suautorica čitanaka i priručnika iz hrvatskoga jezika, kao i autorica znanstvene monografije „Pričanje priča – stvaranje priča. Povratak izgubljenom govoru“. Također, autorica je nekoliko stručnih knjiga, uključujući:

  • „Jezične igre za velike i male“ (2010.) s Anitom Peti-Stantić
  • „Stihovi u pokretu, Malešnice i igre prstima kao poticaj za govor“ (2011.) s Ivankom Katarinčić

Napisala je i nekoliko slikovnica, među kojima su „Mali anđeo i zvijezda“ (božićna slikovnica) i „Mala, mala vila“.

Međunarodna priznanja i uloge

Svoje znanstvene radove izlagala je na više od 50 međunarodnih konferencija u Hrvatskoj i inozemstvu. Bila je članica uredništva Hrvatskog časopisa za odgoj i obrazovanje te članica Hrvatskog filološkog društva. Također, predavačica je i voditeljica izobrazbe u DOBRO Institutu za logoterapiju, obrazovanje i savjetovanje.

Od 2013. do 2019. obavljala je dužnost pročelnice Odsjeka za hrvatski jezik, književnost, dramsku i medijsku kulturu Učiteljskog fakulteta u Zagrebu. Trenutno je voditeljica i predavačica na programu „Logoterapija i egzistencijalna analiza“ na Institutu DOBRO u Zagrebu.


Projekt „Bajka se priča ovako, a može i drukčije“ usmjeren je na upoznavanje djece s pripovjednim tehnikama i hrvatskom kulturnom baštinom. Djeca predškolske i mlađe školske dobi često nisu dovoljno upoznata s bogatstvom hrvatskih narodnih bajki, pa je cilj projekta očuvanje i promocija tih bajki, poticanje kreativnosti i poboljšanje komunikacijskih vještina djece. Projekt doprinosi strateškim prioritetima za 2025. godinu, usmjerenim na uključivanje djece u kulturne programe. Glavni ciljevi su poticanje dječjeg pripovijedanja koristeći hrvatske bajke, upoznavanje s narodnom baštinom te razvoj vještina aktivnog slušanja i govornog izražavanja. Kroz projekt djeca će se upoznati s hrvatskim bajkama i njihovim likovima, potičući ljubav prema domaćoj književnoj tradiciji. Očekivani rezultati uključuju bolje vještine pripovijedanja, slušanja i govora te jačanje interesa za hrvatsku kulturnu baštinu. Projekt će također postaviti temelje za buduće aktivnosti vezane uz očuvanje kulturne baštine.

Program se održava u organizaciji Centra za kulturu Trešnjevka i uz financijsku potporu Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo.

Bajka se priča ovako, a može i drukčije: predavanje “Pričanje priča – stvaranje priča” , prof.dr.sc.Vladimira Velički

Posljednje iz kategorije: Književnost, Novosti, Predavanja, Svi programi

Skip to content