Radionica „Pričajmo mojim jezikom” pod vodstvom Eve Pavić iz ASK-a – Udruge za autizam i ostale neurodivergentnosti, samozastupanje i kulturu različitosti održava se u ponedjeljak, 8. srpnja 2024. od 18:00 do 21:00h u Radioni. O radionici:Bebe uče govoriti na način da su obavijene svim razgovorima u svojoj okolini. Tako reći mi ih kontinuirano “kupamo u kupki naših razgovora”. Više informacija i prijave ovdje.

Financira Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske
Još jednom smo partneri na predivnom projektu InkluLAB3 zajedno s udrugom Radiona, Tifološkim Muzejom Zagreb, Udrugom za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba (Vjeverice) i ASK – Udruga za autizam i ostale neurodivergentnosti, samozastupanje i kulturu različitosti. Projekt koordinira udruga Radiona.org, dok ostali partneri imaju svoju jasnu ulogu i doprinose raznolikosti i bogatstvu aktivnosti, dok je uloga Centra za kulturu Trešnjevka promovirati projekte i obavljati razne komunikacijske aktivnosti.
Osim što nastavljamo graditi na znanjima i umjetničkim iskustvima prva dva InkluLAB projekta (više o njima možete pročitati ovdje: InkluLAB1 (2021-2022) / InkluLAB2 (2022-2023), ovim projektom uvodimo inovacije i nove aktivnosti:
- prototipiranje i realizacija taktilne slike za slijepe i slabovidne slikarskog djela Vjekoslava Karasa iz kolekcije Tiflološkog uzeja, kako bi omogućili iskustvo slike.
- četiri radionice u području storytellinga i sound arta, interaktivnog dizajna i elektroničkog tekstila, 3D printanja i izrade knjiga i slikovnica te drugih oblika hibridnih umjetnosti (maker kultura) koje spajaju tehnologiju i umjetnost za slijepe i slabovidne osobe i osobe s intelektualnim oštećenjima.
- tri specijalizirane radionice u području vizualnih komunikacija za autistične osobe s poteškoćama u verbalnoj komunikaciji te bilo kojem spektru osoba s intelektualnim oštećenjima koje se teško izražavaju verbalno koristeći tehnologiju i kreativne likovne načina izažavanja putem simbola i piktograma.
Vidljivo je iz tih aktivnosti da InkluLAB3 otvara nove teritorije intersektorskih suradnji između kulturnih institucija i organizacija iz područja kulture i umjetnosti s ciljem stvaranja kvalitetnih i interdisciplinarnih programa namijenjenih ranjivim skupinama osoba s invaliditetom – u ovom slučaju slijepih i slabovidnih osoba, osoba s intelektualnim oštećenjima i autističnim osobama.
InkluLAB3 je zajednički laboratorij za kulturno-umjetničke prakse na intersekcijama tehnologije i inovacije s programima inkluzivnih praksi i radionica namijenjenih osobama s invaliditetom.
Višegodišnjim radom na InkluLAB-u djelujemo na sistematičnoj destigmatizaciji osoba s invaliditetom, educiranju osoblja, te snažnijem uključenju osvih osoba u kulturne i umjetničke vode.
Niže su opisi do sada realiziranih aktivnosti.
Novosti možete pratiti na našim Facebook (https://www.facebook.com/cekate.hr) i Instagram profilima (https://www.instagram.com/cekate.hr), te se možete prijaviti za newsletter (email na: marketing@cekate.hr)
AKTIVNOSTI (2023-2024)
Inklulab3: Prezentacija #inkluPrototipa u Tiflološkom muzeju
Prezentacija asistivne instalacije i prototipa prilagodbe slikarskog djela „Djed i unuk” za slijepe i slabovidne održat će se u srijedu, 18. rujna 2024. s početkom u 11:00 sati u Tiflološkom muzeju u Zagrebu u sklopu projekta „InkluLAB3: Taktilna senzorika, vizualna komunikacija i interdisciplinarne STEAM prakse”. Glavni cilj #inkluPrototipa bio je istražiti inovativna rješenja i mogućnosti. Više informacija možete pronaći ovdje.
InkluLAB3: Radionica Pričajmo mojim jezikom!
InkluLAB3: Story-telling i stvaranje zvuka i elektroničke glazbe, br. 2 (18/07/2024 10:30h)
Radionica Story-telling i stvaranje zvuka i elektroničke glazbe predmetima i mikrofonima, br. 1 za korisnike Udruge za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba održat će se u četvrtak, 18. srpnja 2024. od 10:30 sati u prostorima Kluba Vjeverice u Prečkom. Na radionici Story-telling i stvaranje zvuka i elektroničke glazbe predmetima i mikrofonima pričamo izabranu tradicijsku priču. Više informacija i prijave ovdje.
Radionica taktilnih slikovnica za OSI (09/07/2024 10h)
U utorak, 9. srpnja 2024. od 10 sati Radiona.org dolazi s radionicom izrade taktilnih slikovnica korisnicima Udruge za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba u Klubu Vjeverica. Na radionici ćemo se baviti izradom iskustvenih i taktilnih knjiga iz mekih materijala, neobičnih odbačenih i raznih drugih predmeta. Više informacija i prijave ovdje.
InkluLAB3: Story-telling i stvaranje zvuka i elektroničke glazbe, br. 1 (11/07/2024 10:30)
Radionica Story-telling i stvaranje zvuka i elektroničke glazbe predmetima i mikrofonima, br. 1 za korisnike Udruge za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba održat će se u četvrtak, 11. srpnja 2024. od 10:30 sati u prostorima Kluba Vjeverice u Prečkom. Više informacija i prijave ovdje.
InkluLAB3: Radionica izrade taktilne slikovnice – prototipna radionica (04/07/2024 18-21h)
Radionica izrade taktilne slikovnice za slijepe i slabovidne osobe – prototipna radionica održava se u četvrtak, 4. srpnja 2024. od 18-21h u Radioni. Radionicu će voditi Deborah Hustić i Paula Bučar. Više informacija i prijave ovdje.
Radionica VIDJETI JEZIK – Neurodivergentnost, AAK i pristupačnost kroz univerzalni dizajn (26/06/2024 18-21h)
Radionica „VIDJETI JEZIK – Neurodivergentnost, AAK i pristupačnost kroz univerzalni dizajn” pod vodstvom Eve Pavić i Kosjenke Petek iz ASK-a – Udruge za autizam i ostale neurodivergentnosti, samozastupanje i kulturu različitosti održava se u srijedu, 26. lipnja 2024. od 18:00 do 21:00h u Radioni. Prilagodba i simbolizacija prostora i sadržaja važne su kako bi društveno-kulturni sadržaji bili pristupačni svima. Kroz radionicu polaznici će upoznati načela univerzalnog dizajna i simbolizacije prostora. Kroz zajednički praktični projekt polaznici će učiniti prostor održavanja radionice pristupačnim. Istražit će različite načine izrade simbolizacije, primjere dobre i loše prakse te kako s korisnicima AAK (alternativne i augmentativne komunikacije) razgovarati na njihovom, često vizualnom, jeziku. Radionica je besplatna. Prijave i više informacija ovdje.
