PROMOCIJA PUBLIKACIJE
“BOŠKO BUDISAVLJEVIĆ – Auto-arhiviranje u 11 točaka”
u izdanju Instituta za povijest umjetnosti
Četvrtak, 9.1.2025. u 19 sati, galerija Modulor
Ulaz je slobodan!
Galerija Modulor Centra za kulturu Trešnjevka poziva Vas na promociju publikacije „BOŠKO BUDISAVLJEVIĆ – Auto-arhiviranje u 11 točaka“, koja je izdana u suradnji s Institutom za povijest umjetnosti. Publikacija je priređena od strane dr. sc. Sandre Križić Roban u okviru opsežnog istraživačkog projekta „Arhitektura i likovnost urbanih cjelina Hrvatske“, a nastala je kao prateći materijal uz istoimenu izložbu.
Promocija će se održati u četvrtak, 9. siječnja 2025. godine u 19 sati u prostorijama galerije Modulor, Park Stara Trešnjevka 1, u Zagrebu. Ova posebna prilika okupit će brojna stručna lica i ljubitelje arhitekture i umjetnosti, među kojima će sudjelovati dr. sc. Katarina Horvat-Levaj, ravnateljica Instituta za povijest umjetnosti, dr. sc. Sandra Križić Roban (IPU), dr. sc. Matko Marušić (IPU), Boško Budisavljević, d.i.a. i Borislav Doklestić, d.i.a.
O publikaciji:
„Boško Budisavljević – Auto-arhiviranje u 11 točaka“ donosi specifičan uvid u rad i ideje jednog od najvažnijih autora na hrvatskoj arhitektonskoj sceni. Publikacija je zamišljena kao hibridna forma, na prijelazu između kataloga izložbe i manje monografije. Temeljena je na „auto-arhivskoj“ vremenskoj mentalnoj mapi, koja se ne oslanja na striktno kronološki pristup, već na način na koji je Budisavljević organizirao i bilježio vlastite ideje, projekte i razmišljanja tijekom svog života. Ovaj jedinstveni pristup omogućava dublje razumijevanje njegovog specifičnog, često inovativnog, pristupa urbanizmu, arhitekturi i umjetnosti.
U publikaciji je kroz 11 ključnih segmenata iz njegova opsežnog opusa pružen uvid u raznolike aspekte njegova djelovanja, od školske naobrazbe i početničkih projekata do razmišljanja o važnim urbanim temama. Radeći na ovom projektu, odlučeno je koristiti izložbu i publikaciju kao početnu točku za širu monografiju, koja će možda slijediti strože okvire historiografije, dok će zadržati specifičan pristup „prozračivanja“ arhivskih kutija, mapa, skica i zapisa koje je Budisavljević pomno čuvao. Ovi arhivski materijali svjedoče o njegovom nesvakidašnjem pristupu arhitektonskoj i urbanističkoj praksi, koji se ne zadovoljavao samo uobičajenim standardima, već je neprestano pomicao granice mogućeg u urbanom dizajnu.
Budisavljevićev rad, iako često vezan za pojedine specifične projekte, nudi šire upute za razumijevanje što čini uspješan, kreativan i odgovoran odnos prema urbanom prostoru. Njegovo zanimanje za mikro-lokacije poput Visa, ali i za šire urbane aglomeracije poput Zagreba, ne prestaje izazivati interes, a njegova suradnja u međunarodnim projektima iz 1960-ih godina donosi svjež pogled na urbano planiranje i spomeničku baštinu. Ova publikacija omogućava dublji uvid u te aspekte, stvarajući trajni trag za buduće generacije koje će se baviti temama urbanizma i arhitekture.
Izložba radova Boška Budisavljevića, koja je postavljena u galeriji Modulor, bit će otvorena do 16. siječnja 2025. godine, radnim danima od 10 do 20 sati, te 17. siječnja od 10 do 14 sati. Posjetitelji će imati priliku upoznati se s njegovim najvažnijim radovima i idejama koje su oblikovale njegov opus, te razmisliti o načinu na koji su te ideje oblikovale urbane prostore u kojima živimo.
Projekt „Arhitektura i likovnost urbanih cjelina Hrvatske“, koji je financiran kroz program NextGenerationEU, vodi dr. sc. Matko Marušić, dok su ključne financijske potpore osigurane od strane Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo. Donator projekta je Erste & Steiermärkische Bank d.d..
Pozivamo vas da svojim prisustvom uveličate ovu važnu promociju i da se, kroz razgovor sa sudionicima i istraživačima, dublje upoznate s radom jednog od najvažnijih arhitekata u povijesti hrvatskog urbanizma i arhitekture.