20 godina Dramskoga studija CeKaTe-a
25. ožujka 2023. od 11 do 15 sati na pozornici Centra za kulturu Trešnjeva
? 11.00 predstava ?
Dramska skupina Gordogan I. gimnazije u Zagrebu
Daniil I. Harms: Neuspjela predstava
mentor: Ivan Janjić, prof.
trajanje: 20 minuta
? 11.30-15.00 radionica ?
Radionica pripovijedanje uz pomoć „folklorne“ lutke Tibora Martana za dramske pedagoge, polaznike dramskih studija i nastavnike hrvatskoga jezika
Voditelj: Tibor Martan, dramski pedagog iz Osnovne škole Visoko i etnolog, koji istražuje baštinu te vodi Dramsku družinu Ozana u Visokom.
Održavanje: 25. ožujka 2023. od 11 do 15 sati na pozornici Centra za kulturu Trešnjevka
Kotizacija: 4 eura / https://www.ulaznice.hr/web/event/85/104
Za članove HCDO-a i polaznike Dramskog studija CeKaTe-a: 2 eura (plaća se gotovinski na blagajni CeKaTe-a od 10:30-11:00)
Prijave: tnt@cekate.hr
O radionici: Voditelj radionice će na temelju prikupljene dramsko-pedagoške i etnografske literature te na temelju vlastite pedagoške prakse pokazati kako se osnovne i zakonitosti pučke teatrologije mogu primijeniti u radu s djecom predškolske i osnovnoškolske dobi kao metode dramskog odgoja. Uz poticanje kreativnosti i razumijevanje međuljudskih odnosa pučka teatrologija doprinosi i upoznavanju tekovina kulturne baštine na nov i zanimljiv način, omogućuje njegovanje lokalnog govornog izričaja i doprinosi očuvanju izvornosti i osobitosti hrvatske kulturne tradicije u složenim procesima sveobuhvatne globalizacije.Naglasak radionice je stavljen na Pripovijedanju uz pomoć folklorne lutke. Pripovijedanje će se promatrati u kontekstu usmene kulture kao osobitog dijela kulturne baštine.
Tijek radionice:
- uvodno predavanje
- izrada folklorne lutke
- pripovijedanje uz pomoć „folklorne lutke“
O voditelju: Tibor Martan rođen je u Varaždinu 14. svibnja 1981. godine. Živi u Madžarevu kod Novog Marofa. Nakon završene Visoke učiteljske škole u Čakovcu diplomirao je etnologiju i pedagogiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. 2020. godine završio je i stručni poslijediplomski studij Dramske pedagogije na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu. Voditelj je Dramske družine „Ozana“ iz Visokog i Dramske družine „Videki“ iz Novog Marofa te predsjednik Kulturno-umjetničke udruge „Magda i Luisa“. Idejni je začetnik sljedećih manifestacija: Dana pere, Vilinskog igrišča kod zvonika sv. Ivana Krstitelja u Kamenoj Gorici, Dana službenice Božje Marice Stanković, Recitala duhovne poezije „Svetlost na bregu“ te Festivala kinča. Najznačajniji projekt na kojem Tibor Martan radi unatrag nekoliko godina je promocija lika i djela Lujze grofice Erdődy. Lik grofice Lujzejavnosti se predstavlja kroz dramsku izvedbe koje piše Tibor Martan. U slobodno vrijeme uz dramske tekstove piše i prozu i poeziju uglavnom na kajkavštini. Za svoj književni rad primio je više nagrada i priznanja među njima i Plaketu „Kalman Mesarić“ za dramsko stvaralaštvo Hrvatskog sabora kulture. Zaposlen je na poslovima stručnog suradnika pedagoga u Osnovnoj školi Visoko.
Program je dio javnih potreba u kulturi Grada Zagreba i Ministarstva kulture i medija RH.