Četvrta radionica pričanja priča

u okviru projekta “Bajka se priča ovako, a može i drukčije”

 

Četvrta bajka iz ciklusa programa “Bajka se priča ovako, a može i drukčije” bit će ispričana 25. travnja 2025. u 9 sati u Osnovnoj školi Augusta Šenoe za učenike drugih razreda. Pripovjedačica Dijana Zorić donosi bajku “Proždrlica”, jednu od najpoznatijih hrvatskih bajki.

Ova priča nas upoznaje s lukavom djevojkom poznatoj po svojoj ljubavi prema hrani i izbjegavanju rada. Kroz bajku se naglašava važnost rada i odgovornosti, dok istovremeno pokazuje kako lukavstvo može donijeti privremene uspjehe, ali ne vodi nužno do pravih životnih vrijednosti.

U metodičkom dijelu obrade bajke, djeca će:

  • samostalno učiti interpretaciju bajke,
  • sudjelovati u prigodnim metodičkim igrama i brojalicama,
  • likovno skicirati i nacrtati kompletnu radnju bajke na rolama papira.

Bajka “Proždrlica” bit će ispričana i 30. travnja 2025. u 9 sati u Osnovnoj školi Bartola Kašića, također za učenike drugih razreda.

 

Dijana Zorić je diplomirana povjesničarka umjetnosti i profesorica talijanskog jezika i književnosti, licencirana turistička vodičica i interpretatorica baštine, te specijalistica za storytelling i vanjsku komunikaciju. Obrazovanje je stekla na prestižnim svjetskim veleučilištima, uključujući International School of Storytelling na Emerson College, Scottish International Storytelling Festival u Edinburghu, Storytelling Centre Amsterdam, te kroz individualne treninge s renomiranim storytelling stručnjacima i umjetnicima. Suvlasnica je i supokretačica StoryLaba, prvog edukacijskog storytelling centra u Hrvatskoj, unutar kojeg djeluje i prva Storytelling akademija u Hrvatskoj, akreditirana od National Storytelling Networka, krovne svjetske organizacije u području storytellinga. Dijana je i suorganizatorica STORYing festivala, međunarodnog storytelling festivala koji je Zagreb bio domaćin u 2018., 2019., 2022. i 2023. godini. Kao mentorica u području business storytellinga, surađivala je u osmišljavanju komunikacijskih strategija za brojne domaće i međunarodne brendove, uključujući A1, Maistra, Novartis, Husqvarna i mnoge druge. Dijana Zorić predaje Pripovijedanje na specijalističkom studiju Dramske pedagogije na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu, a redovita je predavačica na Poslovnom učilištu Experta. Također, gostujući je predavač na mnogim konferencijama i stručnim skupovima, uključujući TEDxZagrebTEDxKoprivnicaThe Global Leadership SummitKcConnect i RSVP festival. Licencirana je turistička vodičica i interpretatorica baštine (članica European Association of Heritage Interpretation). Redovito održava edukacije i treninge iz storytellinga i business storytellinga, te druge storytelling programe u poslovanju, turizmu i drugim djelatnostima.


Projekt „Bajka se priča ovako, a može i drukčije“ usmjeren je na upoznavanje djece s pripovjednim tehnikama i hrvatskom kulturnom baštinom. Djeca predškolske i mlađe školske dobi često nisu dovoljno upoznata s bogatstvom hrvatskih narodnih bajki, pa je cilj projekta očuvanje i promocija tih bajki, poticanje kreativnosti i poboljšanje komunikacijskih vještina djece. Projekt doprinosi strateškim prioritetima za 2025. godinu, usmjerenim na uključivanje djece u kulturne programe. Glavni ciljevi su poticanje dječjeg pripovijedanja koristeći hrvatske bajke, upoznavanje s narodnom baštinom te razvoj vještina aktivnog slušanja i govornog izražavanja. Kroz projekt djeca će se upoznati s hrvatskim bajkama i njihovim likovima, potičući ljubav prema domaćoj književnoj tradiciji. Očekivani rezultati uključuju bolje vještine pripovijedanja, slušanja i govora te jačanje interesa za hrvatsku kulturnu baštinu. Projekt će također postaviti temelje za buduće aktivnosti vezane uz očuvanje kulturne baštine.

Program se održava u organizaciji Centra za kulturu Trešnjevka i uz financijsku potporu Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo.

Bajka se priča ovako, a može i drukčije: četvrta radionica pričanja priča, voditeljica Dijana Zorić

Posljednje iz kategorije: Književnost, Novosti, Radionice, Svi programi

Skip to content