Počni tipkati za pretragu…
Minimalno 2 znaka
“Vrlo skliska nizbrdica”
Što se događa kada gubite tlo pod nogama. To može biti zbog oštre nizbrdice, poledice ili sličnih nepogoda. Osjećaj mogućeg pada događa se i u slučaju zapadanja u dužničko ropstvo. Zbog nemogućnosti vraćanja nagomilanih dugova i egzistencijalne ugroženosti, neki članovi obitelji u predstavi Diletantskoga kazališta Pentravci “Vrlo skliska nizbrdica”, dogovaraju nezakonita rješenja. No, zaobilaženje zakona na kraju se skupo plaća. Ovom predstavom obilježavamo Dan kazališta. Zato ćemo dio prihoda od predstave darovati Krijesnici – udruzi roditelja djece oboljelih od malignih bolesti.
Cijena ulaznica je 30 kuna.
Tekst: Vjekoslav Domini
Režija Pero Popović
Glume: Marija Poturić, Snježana Drkulec, Anđelko Gluić, Nikolina Pavlečić, Mladen Šoštarić Đimi, Pero Popović, Želimir Sappe Campi.
Šaptačica je Jasenka Lončar, majstor tona i rasvjete je Dragan Jevtić, scenograf David Hyatt, oblikovanje plakata potpisuje Ines Krmpot. Voditelj je Branko Mikac.
O PENTRAVCIMA
Kazališna grupa, sastavljena od planinara Planinarskog društva Grafičar, kasnije nazvana Diletantsko kazalište Pentravci (DKP), počela je djelovati 1987. tako što je za planinare u planinarskim domovima, tokom višednevnih izleta, izvodila kratke jednočinke, komedije, svog kućnog pisca Vjekoslava Dominija. Od 1995. grupa radi pri Centru za kulturu Trešnjevka.
Prva cjelovečernja kazališna predstava Vjekoslava Dominija, komedija Miš u brašnu praizvedena je 1990. Slijede ostale komedije Vjekoslava Dominija u izvedbi DKP-a: Oprostite, malo nam je neugodno (1992.), Četiri braka Magdalene Žulj (1993.), Tihi kućni obrt (1994.), Čovjek ispod stola (1995.), Vrata, prozori i prirodni nagoni (1996.), Posljednji aduti (1997.), Gorak okus medenih kolačića (1998.), Otkrivanje tople vode (2001.), Kuća za rušenje (2002.), Istini za volju (2003.), Iščašena ideja (2005.), Put u Delfe (2006.), Tko živ, tko mrtav (2008.) i Rado bi se udala (2010.).
SVJETSKI DAN KAZALIŠTA
27. ožujka 2014.
Hrvatska poruka
Zvonimir Zoričić, prvak Drame HNK u Zagrebu
Velika mi je čast što mi je dana prilika, povodom SVJETSKOG DANA KAZALIŠTA, obratiti se ovim pismom svekolikoj hrvatskoj kazališnoj javnosti.
Danas, nakon 40 i nešto godina glumačkog trajanja, podvlačeći crtu pri punoj svijesti izjavljujem: Ja sam glumac. Biti glumac znači biti članom velike obitelji koja se zove KAZALIŠTE. Glumac je srž kazališta.
Prije 40 godina, kada sam na pozornici HNK u Zagrebu, igrao ulogu Hamleta, u svojoj mladenačkoj naivnosti bez rezerve sam povjerovao Hamletovim uputama glumcima: “ Svrha glume je bila i jest, da bude ogledalo prirode, da pokaže vrlini njeno pravo obilježje, a ruglu njegov pravi lik i obris”. Ta moja vjera u smisao kazališta, osmislila je moje glumačko postojanje. I zato: hvala kazalištu!
A svima vama, dragi mladi kazalištarci, poručujem: budite naivni i pišite, igrajte, režirajte svoje “Mišolovke” i vjerujte da će u vašem ogledalu, publika, bez koje to ogledalo ne postoji, prepoznati koji su to ljudi, kako bi rekao Držićev Negromant , “nahvao” a koji “nazbilj”.
Jer “ljudi nazbilj, ljudi su blazi, ljudi su tihi, ljudi mudri, ljudi razumni, njih oči uprav gledaju, a srce im se ne maškarava; srce nose prid očima, da svak vidi njih dobre misli. I dan današnji ljudi su nazbilj pravi ljudi i gospoda, a ljudi su nahvao feca od ljudskoga naroda. “
I na kraju želim spomenuti neke kazališne umjetnike kojih više nema, a koji su svojim umjetničkim djelovanjem ostavili duboki trag, ne samo na mene kao glumca, nego i na svekoliko hrvatsko kazalište. Hvala profesorima: Tomislavu Durbešiću, Zlatku Crnkoviću i Izetu Hajdarhodžiću; redateljima Petru Šarčeviću, Kosti Spajiću i Marinu Cariću. Hvala kolegama glumcima Vanji Drachu, Zdravki Krstulović, Eni Begović, Božidaru Oreškoviću i svim drugim umjetnicima koji su nas zadužili posvećenošću kazalištu.
A Vama živima Čestitam Svjetski dan Kazališta!
Zvonimir Zoričić, glumac HNK u Zagrebu, nacionalni prvak