STAROHRVATSKI BESTIJARIJ
Starohrvatski bestijarij je projekt očuvanja starohrvatske kulturne baštine bazirane na legendama i pričama naših predaka. Kroz ovaj program sudionici će steći znanja o mitskim bićima i vjerovanjima, sagledati osnove staroslavenskog mita i upoznati njegovu strukturu. Polaznici će naučiti što je „usmena predaja“ i zbog čega je upravo ona važna za očuvanje mitova i legendi. Uz predavanja o staroslavenskim mitovima, likovne radionice, tematske ture, interaktivne radionice i promocije knjiga, projekt pruža djeci i mladima znanja i spoznaje o likovima iz hrvatske narodne baštine koje nemaju prilike upoznati kroz klasično obrazovanje. Mitovi su kao povijesna kategorija presudni za shvaćanje civilizacije jer nam govore o porijeklu i nastanku čovjeka, naroda, junaka, bogova te cjelokupnog svemira. Od davnina legende i predaje bile su slikovit način na koji je čovjek objašnjavao svijet, a iz njih mnogo možemo naučiti i danas. Starohrvatski bestijarij obuhvatit će i spoznaje o ekološkoj dimenziji mitskih bića koja su u službi očuvanja prirode. Odnos čovjeka i prirode osnova je postojanja i preživljavanja te često puta i najvažniji za upoznavanje mitskih bića i kraja u kojem su obitavala.
26.2.2024. u 10 sati OŠ AUGUSTA ŠENOE, učenici četvrtih razreda
Coprnice, coprnjaki, i svakakvi vrači
Sigurno ste čuli za vještice, a jeste li znali da postoji i hrvatski naziv za njih? U starim zagrebačkim predajama zovemo ih coprnice. Na ovom “čarobnom” predavanju ispričat ćemo djeci tko su one bile, gdje su se sastajale i mogu li stvarno letjeti na metli. Jesu li postojali i coprnjaci? Kakvi su čarobnjaci koji mogu letjeti na zmajevima? Na putu do čarolija srest ćemo i jednog djedicu duge sijede brade koji hoda sa štapom, a lako bi ga mogli zamijeniti za prosjaka. On se zove vedovnjak. Za taj put trebaju nam tri stvari: jedna stara drvena metla, malo dobre volje i puno smijeha. Hoćemo li? Na likovnom dijelu radionice djeca će u tehnici polimerne gline izrađivati razne magične predmete koje koriste coprnice i coprnjaci te će od njih raditi magnete za frižider.
Autorice predavanja i radionice: Marija Šulentić i Gabrijela Šimić
28.2.2024. u 13 sati, OŠ PONGRAČEVO, učenici drugih razreda
Zmajevi i druga čarobna bića našega kraja
Lete li svi zmajevi ili samo dugo spavaju dok ih neki dječak ili djevojčica ne probude? S učenicima ćemo nakratko probuditi jednog našeg domaćeg zmaja, Pozoja. Ne zna se točno gdje mu je krevet, ispod koje planine u našem kraju, ali priča se da je velik kao cijela Zagrebačka gora ili možda Žumberačko gorje. A što ako spava na dnu našega zagrebačkoga mora, Jaruna? Uz zmaja dolazi i njegov jahač, Grabancijaš koji se školuje baš u Zagrebu, gore na Kaptolu. Hoćemo li zajedno poći do škole za čarobnjake? Na likovnom dijelu radionice djeca će izraditi vlastitog pokretnog pozoja od kvačice za veš, papira i flomastera.
Autorice predavanja i radionice: Marija Šulentić i Gabrijela Šimić
29.2.2024. u 12 sati, OŠ HORVATI, učenici drugih razreda
Ajla i samoborske legende : tajni stanovnici rudnika sveta Barbara
Ajla je malena vodena vila iz Nadgore, čarobnog mjesta iznad Samoborskog gorja u kojem žive još čarobnija bića iz samoborskih mitova i legendi. U svojoj uzbudljivoj avanturi Ajla mora pronaći svoj glas kako bi otkrila tajne stanovnike Rudnika sveta Barbara – Bergmane. Autor slikovnice Ivan Šivak djeci će ispričati priču o bićima iz starohrvatske mitologije koja žive u rudniku Sveta Barbara. To je ujedno i priča o hrabrosti i vjerovanju i o činjenju dobrih djela. Slikovnica je spoj edukativnog i zabavnog sadržaja, a djeci će uz glavne likove približiti i zanimljiv rudnik na 30-min vožnje od Zagreba kojeg će poželjeti istražiti s roditeljima.
13.3.2024. u 13 sati, OŠ PONGRAČEVO, učenici drugih razreda
Vile i vilenjaci naših krajeva
Na predavanju o vilama i vilenjacima djeca će saznati kako prepoznati vilu, gdje one žive i koja su njihova staništa. U gradu Zagrebu i okolici postoje legende i usmene predaje o tim malim stvorenjima koja žive u zajednici i pomažu jedni drugima. Legende kažu da je svijet bio ljepši dok su njime hodale vile pa će djeca na ovom susretu naučiti puno pouka o životu od malih vila i vilenjaka. Na likovnom dijelu susreta izrađivat će se vilinski terarij od staklenki, mahovine, suhog cvijeća.
Autorice predavanja i radionice : Marija Šulentić i Gabrijela Šimić
11.4.2024. u 10:30 sati, polazak ispred HNK, sudjeluju djeca 4.e razreda OŠ AUGUST ŠENOA
Otključaj zagrebačke zvijeri
Crna kraljica je u nevolji! Vrijeme je da se vrati u svoje tajne hodnike, ali prije toga želi pronaći svog gavrana. Dobro se sakrio. Hoćete li joj pomoći da ga pronađe? Bit će uzbudljivo jer biste putem mogli sresti i nekog zmaja, zmiju, orla ili barem šišmiša! Zaigrana šetnja u društvu zagonetne vodičice upoznat će četvrtaše sa zagrebačkim legendama i mitovima. Osim čudnovatih predaja, očekuje ih i vesela potraga za mitskim zvijerima i pokojom pravom životinjom na ulicama grada. Učenici će aktivno sudjelovati u otkrivanju zanimljivosti kroz rješavanje zagonetki i zapažanje detalja na zagrebačkim pročeljima.
Tematske ture Zagrebom vodi Iva Silla. Iva Silla je autorica je i voditeljica Secret Zagreb tours & Croatia Underrated podcasta. Trenerica je u područjima inovativne prezentacije baštine i upravljanja projektima u kulturnom turizmu.
12.4.2024. u 10:30 sati, polazak ispred Zagrebačke katedrale, sudjeluju djeca 2. b razreda PSP PONGRAČEVO, OŠ AUGUSTA ŠENOE
Uspavani zmaj i druge legende
Imamo dobre vijesti! Jedna neobična čarobnica iz zagrebačke predaje samo jednom u stotinu godina izlazi na svjetlo dana i odlučila je iskoristiti to vrijeme za šetnju starim Zagrebom. Bilo bi joj drago da joj se pridruže drugašići jer će im rado pokazati gdje su se nekada nalazila dva gradića – Kaptol i Gradec – i ispričati im o svojim prijateljima iz svijeta narodne mašte. Prilika je to da učenici upoznaju grad kroz prizmu legendi, poput one o golemom uspavanom pozoju ispod grada, njegovim krotiteljima črnoškolcima i pokojoj coprnici. Uključena je i vožnja uspinjačom, ako ona radi u vrijeme šetnje.
Tematske ture Zagrebom vodi Iva Silla. Iva Silla je autorica je i voditeljica Secret Zagreb tours & Croatia Underrated podcasta. Trenerica je u područjima inovativne prezentacije baštine i upravljanja projektima u kulturnom turizmu.
15.4.2024. u 10:30 sati, polazak Trg kralja Tomislava, sudjeluju djeca 2. a i b razreda OŠ HORVATI
Zagrebački bestijarij
Obilazak Zagreba u kojem ćemo otkriti neobična bića iz predaje, ali i začuđujuće priče o naizgled običnim životinjama. Koje lokacije se vežu za mitske zvijeri? Tko na sve promatra iz skrivenih kutaka grada? Djeca će aktivno zapažati, diskutirati i poslušati brojne zanimljive priče, a na kraju ćemo zajednički odlučiti koja je najzagrebačkija zvijer.
Tematske ture Zagrebom vodi Iva Silla. Iva Silla je autorica je i voditeljica Secret Zagreb tours & Croatia Underrated podcasta. Trenerica je u područjima inovativne prezentacije baštine i upravljanja projektima u kulturnom turizmu
22.5.2024. od 8:30 do 16 sati, sudjeluju učenici 4.e OŠ August Šenoa, posjet Parku prirode Žumberak
Posjet renđerima – čuvarima prirode
U sklopu projekta “Starohrvatski bestijarij, učenici 4.e OŠ August Šenoa posjetit će Park prirode Žumberak na lokaciji Budinjak. U edukativnom centru Čuvara prirode, u srcu Samoborskog gorja održat će se predavanje s projekcijama o važnosti očuvanja prirode i ulozi naših Čuvara prirode, o postojanju važnih povijesnih nalazišta na našim gorama, planinama i kotlinama. Djeca će saznati sve o arheološkim nalazištima prisutnim na području Žumberka i Samoborskog gorja te povezanosti između povijesnih lokacija i starohrvatskih mitova i legendi.
25.09.2024. u 13 sati, sudjeluju učenici 4.b OŠ Horvati
Predstavljanje knjige “Crna kraljica” i likovna radionica umjetnice Gabrijele Šimić
U srijedu, 25. rujna 2024. godine u OŠ HORVATI u 13 sati gostuje Mirjana Novak Perjanec, autorica knjige „Crna kraljica„ koja će djeci 4b razreda ispričati legende o Barbari Celjskoj. Barbara Celjska je prema legendi žena očaravajuće ljepote, duge crne kose i uvijek odjevena u crno, opaka srca, i svi su je se bojali te je pomisao na nju izazivala jezu, a o njoj se govorilo šapatom. Crna kraljíca, stanujući u Medvedgradu, imala je jednog ogromnog crnog gavrana, kojeg je jako voljela i njegovala te s kojim je čitavoj okolici zadavala veliki strah.
U 14 sati na programu je likovna radionica umjetnice Gabrijele Šimić, članice ULUPUH-a – sekcije za izradu i oblikovanje lutaka, koja će s djecom izrađivati u fimo tehnici predmete koje je koristila Crna kraljica, a samo oni najhrabriji izradit će i crnog gavrana.
16.10.2024. u 13:30 sati, sudjeluju učenici trećih razreda OŠ Pongračevo
Prva priča i radionica pod nazivom “Prav” u sklopu ciklusa “Sveti gaj” održat će se u OŠ Pongračevo za učenike trećih razreda. Priču vodi umjetnica i bereginja Kristina Rastović, a radionicu likovna umjetnica Ana Salopek. U izvorima kulturne nematerijalne baštine našeg područja veliku ulogu zauzima poseban odnos naših predaka prema šumi i stablima. Prateći mitove, legende, priče i narodne predaje susrećemo se sa posebnim odnosom čovjeka i stabla. Predavanja i radionice “Sveti gaj” kroz priču, zagonetke i zadatke, djecu vode kroz gaj do najvažnijeg drveta naših predaka. Predavanja i radionice su podijeljene na međusobno povezane tri cjeline u kojima se djeca upoznaju sa pričama o tri svijeta. Prav, Jav i Nav su mjesto održavanja radionica. Kroz upoznavanje djece sa starohrvatskim pričama o stablima, koja su imala posebnu važnost kod naših starih, cilj je potaknuti djecu da svojim svakodnevnim ophođenjem prema prirodi, stablima i onime što ih okružuje kreiraju novo održivo društvo učeći od starine. Suočeni sa sve većim klimatskim promjenama od velike je važnosti odgajati generacije čuvara, prenositelja priča starine i tradicije,
onih koji puštanjem zdravog korijenja stvaraju uvjete za zdravo deblo s velikom krošnjom punom plodova, čije sjeme dalje prenosi naučeno. Ono što iz povijesti nije naučeno u budućnosti je
ponovljeno. U svakom od ta tri svijeta očekuju ih priče koje osnažuju, povezuju ih sa onima koji su te priče sačuvali s namjerom da pouče, utješe te ih povežu sa prirodom i ljudima koji ih okružuju.
Završetak projekta Starohrvatski bestijarij obilježavamo svečanom priredbom za sve sudionike, koja će se održati 5.12.2024.u 11 sati u Centru za kulturu Trešnjevka.
Pozivamo i Vas zainteresirane na ovo iznimno i nesvakidašnje događanje.
Donosimo vam audiovizualni performans Vuk i ptica likovne umjetnice Ane Salopek i glazbenog umjetnika Domagoja Vukovića
VUK I PTICA
Audiovizualni performans
Vuk i Ptica je umjetnički projekt ilustratorice i književnice Ane Salopek i glazbenog umjetnika Domagoja Vukovića.
Projekt je spoj vizualnog i auditivnog, gdje se isprepliću slika I glazba. Ptica (Ana) započinje sa stvaranjem na bijelom platnu primjenjujući tehnike tradicionalnog crtanja i slikanja u digitalnom mediju. Ilustracija nastaje od prvog poteza, te pratimo njen razvoj do završne ilustracije. Istovremeno, Vuk (Domagoj) na isti način stvara glazbu koja ravnopravno stoji uz ilustraciju. Koristeći nekoliko instrumenata (7-žičana klasična gitara, akustična gitara, framedrum te farkaš tambura) i uporabom ‘klasičnog’ te mongolskog grlenog pjevanja, stvara slojeve koje reproducira preko looper pedale koja daje mogućnost trenutnog snimanja i reproduciranja. Na taj način stvara orkestar glasova i instrumenata. Svi zvukovi koje koristi i stvara, stvaraju se na samom nastupu.
Komunicirajući likovnom i glazbenom umjetnošću autori na autentičan način donose priče uronjene u starohrvatsko nasljeđe, mitove, legende, priče. Dajući starohrvatskom nasljeđu novo i jedinstveno ruho, uvode publiku u mistični svijet naših predaka, njihovih običaja, vjerovanja i priča pored vatre, čuvajući nematerijalnu kulturnu baštinu živom.
Autori su kroz svoj protekli rad kreirali i izveli četiri audiovizualna performansa u kojim su se dotaknuli tema poput stvaranja svijeta, djela Ivane Brlić-Mažuranić prožeta starohrvatskim mitovima, borba između svjetla i tame te vilama Suđenicama.
Navedene performanse su izveli na:
– Dvor Trakošćan, Manifestacija “Noć muzeja”; Suđenice, 2024.
– Perunfest; Suđenice, 2023.
– Ogulinski festival bajki, zovLeta, 2023.
– Ivanina kuća bajke (Ogulin) i Centar mladih (Slavonski Brod); Glas iz davnine, 2023.
– Đulin vrt, Manifestacija “Ljeto u Ogulinu”; Opkoračiti vrijeme, 2022.