KAZALIŠTEM DO MENTALNOG ZDRAVLJA
Razgovor sa Silvijom Šesto o knjizi i predstavi “Debela”
U sklopu projekta “Kazalištem do mentalnog zdravlja” razgovaramo s književnicom Silvijom Šesto o knjizi “Debela” po kojoj je nastala istoimena predstava u Kazalištu Mala scena. Roman je na popisu lektire za osmi razred, a predstava “Debela” je od 2008. do 2020. godine odigrana preko 400 puta.
U “Debeloj” upoznajemo petnaestogodišnju djevojku Ladu, koja je debela i zbog toga je u depresiji. Da bi stvar bila gora, hrana joj utjeha. U romanu pratimo Ladino odrastanje kroz razmišljanja, doživljaje, uspjehe, razočaranja i ljubav. Koliko čitanjem i gledanjem predstava o temama koje govore o mentalnom zdravlju možemo osvijestiti vlastiti problem i krenuti na put oporavka, razgovarat ćemo 17. rujna 2024. od 18 do 18,30 sati na pozornici CeKaTe-a. Razgovor s autoricom vodit će Zorana Ćetković, glavna urednica Glasa Trešnjevke.
Kazalište Mala scena – Silvija Šesto: Debela from Mala scena on Vimeo.
SILVIJA ŠESTO, rođena je 1962. u Zagrebu. Završila je Centar za kulturu i umjetnost, te diplomirala filozofiju i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 1986. godine. Upisala poslijediplomski studij iz područja dramaturgije (“Od drame do reklame”). U mladosti reprezentativka stolnog tenisa i slijedom toga završila je Višu trenersku školu. Bavila se sportskim novinarstvom. Pisala je scenarije za radijske, televizijske i propagandne emisije, osmišljavala reklamne kampanje i slogane. Dobitnica je “zlatnog i kristalnog zvona” 1996. godine za tekst i produkciju radijske propagandne poruke na skupu hrvatskih propagandista. Od srednje škole surađuje u elektronskim medijima, ponajviše radijskim (“radio 101”, “Radio Velika Gorica” Obiteljski radio, HR I, II i III program ). Od srednjoškolskih dana surađuje u dnevnim listovima (Vjesnik, Večernji), studentskim glasilima (Studentski list, Polet), u časopisima za djecu (Modra lasta, Smib, Zvrk, Prvi izbor), te u periodici (Forum, K, Vijenac). 1993. uz Miru Gavrana, Mislava Brumeca i Suzanu Jukić inicira, pokreće i uređuje časopis za dramu i prozu “Plima”. 2002. nagrađena je nagradom “Ivana Brlić Mažuranić” za roman “Debela”. Iste godine dobiva donaciju Zagrebačke banke za dramski tekst “Zelenkapica”, a 2006. dobiva donaciju Zagrebačke banke za zbirku priča “Bum Tomica 4”. Roman ” Debela” uvršten je na IBBY-evu Časnu listu, te je preveden na makedonski i slovenski. U kazalištu “Mala scena” tekst je postavljen i igra već petnaest godina. Autorica je desetak knjiga za odrasle (Ester i bageri, Omčoglavci, Dramatično, Bolja polovnjača, Dani plavih djevica…), pet knjiga poezije (Krizanteme, Kao katedrala, Poglavica ne plače, Prvo izdanje pjesama iz Froplandije, Uličarke iz ormara). U invalidsku mirovinu otišla je kao članica Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika. Jedna je od pokretačica i potpredsjednica HRVATSKOG DRUŠTVA KNJIŽEVNIKA ZA DJECU I MLADE (“klub prvih pisaca”), te njegova predsjednica. U siječnju 2007. serijal za djecu “BUM TOMICA” postavljen je kao kazališna predstava u zagrebačkom kazalištu “Mala scena”, a iste je godine tekst “Bum Tomice” dobio nagradu “Žar ptica” na NAJ NAJ FESTIVALU. Ministarstvo kulture RH dodijelilo joj je autorske stipendije namijenjene pisanju romana “Leon Napoleon”, kaobajkama “Jučerdanasputra”, “Zagrebalici”, zbirci kratkih priča, te zbirci priča “Tvoja priča zvuči suludo”.
- 2009. tekst “Bum Tomice” proglašen najboljim na festivalu “Mali Marulić” u Splitu.
- 2010. dobiva prvu nagradu za neobjavljenu dramu za djecu na festivalu “Mali Marulić” u Splitu. 2012. nagrađena drama “Duboko more ili kako smo sve pobroćkali” biva postavljena u splitskom kazalištu lutaka.
- 2011. dobiva “Malog Marulića” za tekst “Gospodin Mrak i tri bijela šeširića”.
- 2012. uvrštena u izdanje časopisa HDP “Relations” na njemačkom jeziku u izbor tri najbolja pisca za djecu i mlade Hrvatske i predstavljena s tri naslova; serijalom Bum Tomica, te romanima Vanda i Debela.
- 2012. dobiva polugodišnju stipendiju Ministarstva kulture za zbirku bajki “Jučer, danas, putra”.
- 2012. zbirka svačega “Tinuninu” nominirana je za nagradu “Kiklop”, te dobila nagradu “Grigor Vitez” za 2012. godinu.
- 2013. dobiva nagradu “Fran Galović” za kratku priču.
- 2014. slikovnica “Palac Sim i palac Tam” dobiva nagradu “Kiklop”.
- 2017. dobiva posebno priznanje nagrade „Grigor Vitez“ za dobrinos književnosti za djecu i mlade
- 2019. slikovnica “Uhvati mi plavog medu” dobiva nagradu “Grigor Vitez” za 2018. godinu.
- 2019. slikovnica “(Z)ezopove basne” dobiva nagradu “Anto Gardaš” za 2018. godinu.