Kvarnerskim otocima pješice i biciklom
ciklus putopisnih predavanja „Putnička klasa“
22.2.2024. u 19 sati, Centar za kulturu Trešnjevka
Predavači: Lara Černicki i Stašo Forenbaher
Ulaz je besplatan!
Lara Černicki i Stašo Forenbaher svojim su se dosadašnjim radom dokazali kao izvrsni poznavatelji hrvatskih prirodnih ljepota i predani istraživači. Već dulje vrijeme javnosti otkrivaju mnoge zapostavljene spomenike kulture i povijesne baštine. Oni su i vješti pisci, koji su kod čitatelja zajedničkim knjigama – Starim cestama do mora, Starim cestama preko Velebita, Kratke šetnje u prošlost i Kvarnerski otoci pješice i biciklom, pobudili strast za otkrivanjem često zaboravljenih kutaka naše domovine.
Predavanje, koje će održati 22. veljače 2024. u Centru za kulturu Trešnjevka, temelji se na njihovoj zadnjoj knjizi posvećenoj kvarnerskim otocima. Knjiga se sastoji od četiri poglavlja koja se podudaraju s četiri velika kvarnerska otoka: Krkom (s nenaseljenim otokom Prvićem), Cresom, Rabom i Lošinjem (s otočićima lošinjskog arhipelaga Ilovik sa Svetim Petrom, Susak i Unijama). Ove otoke autori su obilazili pune dvije godine, mjesec za mjesecom. Šetali su i vozili se biciklima od uvale do uvale, šumskim drumovima i kamenitim visoravnima, družeći se ponajviše sa stadima ovaca. Tumarali su starim putevima i nailazili na napuštene pastirske zaselke, ruševne crkve bez zvonika, velike obzidane lokve i brojna gumna, skrovite uvale bez kupača i kamene gomile, koje su na vrhovima s najljepšim vidicima ostavili za sobom davni prastanovnici otoka. Potom su svoja otkrića saželi u tristotinjak stranica i smjestili ih između korica knjige Kvarnerski otoci pješice i biciklom.
U ovom predavanju uživat će svatko, kome su prirodne ljepote kvarnerskih otoka, tog čarobnog kutka Jadrana pri srcu. Ovo predavanje posebno će biti inspirativno hodačima i biciklistima te rekreativcima umjerenih ambicija. Na svoje će doći i znatiželjnici željni saznanja o tragovima prošlosti koje su za sobom ostavili ljudi tisućljećima strukturirajući kulturni krajolik kvarnerskih otoka.
Partneri predavanja su Društvo Krčana i prijatelja otoka Krka te Društvo prijatelja glagoljice.
O predavačima
Prof. dr. Stašo Forenbaher (Zagreb, 1957.) na Sveučilištu u Zagrebu diplomirao je građevinarstvo (1981.), te potom diplomirao (1986.) i magistrirao (1989.) arheologiju. Stekao je doktorat znanosti iz područja antropološke arheologije (1997.) na Southern Methodist University u Dallasu (Teksas, SAD). Radio je kao znanstveni savjetnik pri Institutu za antropologiju u Zagrebu, te predavao na studiju antropologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Objavio je pet znanstvenih knjiga i preko stotinu znanstvenih i stručnih radova u domaćim i stranim časopisima te jedan prijevod udžbenika. Autor je brojnih popularno-znanstvenih članaka koji su objavljivani u dnevnoj štampi i mjesečnim časopisima, koautor je scenarija popularno-znanstvenog filma Tajna Spile Nakovane (ArtFilm, Zagreb, 2001.) te je suradnik na brojnim emisijama Obrazovnog programa HRT-a. Napisao je šest popularno-znanstvenih knjiga: Kvarnerski otoci pješice i biciklom (2022.), Kratke šetnje u prošlost (2019.), Starim cestama preko Velebita (2016.), Starim cestama do mora (2012.), Drvene crkve između Save i Kupe (2008.) – svih pet s L. Černicki – te Spila Nakovana: Ilirsko svetište na Pelješcu, 2003. (s T. Kaiserom). U mirovini je i živi u Zagrebu.
Lara Černicki (Zagreb, 1962.) diplomirala je poljski i ruski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Više godina radila kao prevodilac. Od 2004. godine piše članke o kulturnim, povijesnim i prirodnim zanimljivostima vezanim za našu zemlju. Do sad je objavila stotinjak članaka u časopisima Meridijani, Hrvatska vodoprivreda, Euro City, Hrvatske šume, Ekorevija, Turist plus, u ediciji Biseri Jadrana te slovenskom časopisu Svet & Ljudje. Bila je pomoćni suradnik pri izradi Hrvatskog enciklopedijskog rječnika u izdanju Novog Libera. U Zagrebu, Orebiću i Dubrovniku ostvarila je pet samostalnih izložbi fotografija. Napisala je šest publicističkih knjiga: Kvarnerski otoci pješice i biciklom (2022.), Kratke šetnje u prošlost (2019.), Starim cestama preko Velebita (2016.), Starim cestama do mora (2012.), Drvene crkve između Save i Kupe (2008.) – sve s S. Forenbaherom –te Samoniklo cvijeće grada Zagreba (2006.). Živi i radi u Zagrebu.
Više o ciklusu predavanja “Putnička klasa”:
Putovanja su „in“, to je danas svakom jasno. Specijalizirani časopisi, televizijske emisije i portali gotovo svakodnevno nas vode od obronaka Alpa do tirkiznih mora Kariba, od amazonskih džungli do saharskih dina, od azijskih megapolisa do južnoameričkih slamova. Danas se putuje puno i iz raznih motiva. Neke pogoni znatiželja, neke istraživački nerv; neki slijede svoju strast a neki njuh za biznis; neki u putovanju pronalaze puku razonodu a neki smisao života, a nekima putovanja ugrožavaju egzistenciju dok je nekima donose.
PUTNIČKA KLASA ciklus je putopisnih predavanja koji uskače u vlak popularizacije putovanja, ali ne prati nužno trendove. Tijekom 2024. u okviru Putničke klase, u dvorani Centra za kulturu Trešnjevka održat će se deset putopisnih predavanja na kojima će gostovati putnici različitih profila i afiniteta, od kojih mnogi iz brojnih razloga do sada nisu bili u fokusu javnosti i medija.
Naši gosti-putnici svijet obilaze na razne načine – hodajući, vozeći se na dva kotača ili javnim prijevozima, penjući se po stijenama i planinama ili veslajući po morima, jezerima i rijekama… Inspiraciju za svoja putovanja nalaze kako u najudaljenijim zakutcima zemaljske kugle, tako i u susjednim županijama – destinacija je manje važna, iskustvo, doživljaj i osjećaj je ono što se računa.
Svi će oni putem uzbudljivih, inspirativnih i vizualno atraktivnih predavanja s veseljem podijeliti svoja iskustva i doživljaje u dvorani Centra za kulturu Trešnjevka svaki zadnji četvrtak u mjesecu tijekom 2024. godine. Na vama je samo da te datume već sada ubilježite u vaše kalendare, da nas pratite na društvenim mrežama i da se pojavite u dvorani.
Putničku klasu organizira Centar za kulturu Trešnjevka u suradnji s izdavačkom kućom Libricon, a uz financijsku potporu Grada Zagreba i Ministarstva kulture i medija RH. Putničku klasu medijski prate H-alter, Zabavni radio i portali Pun kufer i Metafora.