Financira Gradski ured za kulturu i civilno društvo
> PRIJAVNICA <
(kliknite za ulazak u online prijavnicu-anketu)
Prijavnica je ujedno i anketa o mobbingu, te je potpuno anonimna. Rezultati će se koristiti isključivo u znanstvene svrhe i uz potpunu zaštitu anonimnosti i uz pridržavanje svih etičkih standarda znanstvenog istraživanja.
Psihičko i/ili fizičko zlostavljanje na radnom mjestu, mobbing, bullying – postoje brojni nazivi i definicije ovog negativnog društvenog fenomena pa i brojne nesuglasice o tome što sve spada u mobbing. Iako on zasigurno postoji od ranije, sustavno istraživanje fenomena mobbinga počeo je Heinza Leimann 1980-ih godina.
Najprihvaćenija definicija kaže da mobbing postoji kada jedna osoba ili skupina osoba svojim specifičnim ponašanjem na radnom mjestu sustavno psihički zlostavlja i ponižava drugu osobu, s ciljem ugrožavanja njezina ugleda, časti, ljudskog dostojanstva i integriteta, sve do eliminacije s radnog mjesta. U njihove strategije spadaju napadi na:
- mogućnost izražavanja,
- socijalne kontakte,
- ugled,
- kvalitetu životne i radne situacije,
- zdravlje.
Takve se aktivnosti smatraju mobbingom ako su učestale i dugotrajne – najmanje jednom tjedno, tijekom najmanje šest mjeseci.
Glavni problem mobbinga, odnosno psihičkog i/ili fizičkog zlostavljanja na radnom mjestu je šutnja – kako onih koji su meta maltretiranja na poslu, tako i njihovih kolega, a zatim i šireg društva. U takvoj klimi nepovjerenja, žrtve nerijetko šute i pate u “tišini”. Šutnja dominira zbog raznih razloga, ali najveći od njih su strah za ekonomsku sigurnost, te stigmatizacija žrtava. Umjesto zaštite, žrtve mogu izgubiti radno mjesto i biti stigmatizirane kao neradnici, dok oni koji su ih maltretirali ostaju kazneno-pravno i poslovno netaknuti. Sudeći prema statistici, zlostavljanje na poslu (mobbing) je sve učestalije, suprotno očekivanjima. Radi se o problemu koji, uz prekarni rad i kroničnu nezaposlenost, u hrvatskom društvu postaje centralan za sve – nezaposlene i zaposlene (jer su oni koji rade češto izloženi mobbingu i ucijenjeni situacijom na tržištu rada koja glasi otprilike: “Zamjenjiv/a si”).
Važno je naglasiti kako su žrtve mobbinga prvenstveno njegove žrtve (oni koji su cilj nečijeg zlostavljanja), ali žrtve mogu također biti i “moberi” – tj. oni koji zlostavljaju druge (jer i oni sami često prenose dalje osobna ranija negativna iskustva kada su i sami bili žrtve – na radnom mjestu, u obitelji itd). Naravno, žrtve su i svi ostali koji svjedoče takvim odnosima i osjećaju se nemoćno pomoći (promatrači, šira zajednica i društvo).
Upravo kako bi nadišli taj problem, u ovom istraživanju se koristimo inkluzivnom metodom dramsko-akcijskog istraživanja.
Radi se o dramsko-akcijskom modelu participativnog (sudioničkog) akcijskog istraživanja u kojem će sudionici/ice temu mobbinga istražiti kombinacijom performativnih elemenata neformalnog obrazovanja, te znanstveno-istraživačkih metoda. Nakon uvodne ankete/prijavnice, sudionici ulaze u dramsko-akcijske radionice koje predstavljaju kreativni prostor slobode od uloga, kritičkoga promišljanja i intenzivne interakcije. Ovdje sudionici/ce prolaze dramsko-akcijski model, koji sadrži fazu rastajanja, transformacijsku (liminoidnu) fazu i fazu sastajanja (više o dramsko-akcijskom modelu istraživanja možete pročitati -> ovdje). U tom prostoru sudionici slobodno istražuju temu mobbinga te kreiraju završni nastup, tj. konkretnu akciju koju grupa sudionika/ica vidi kao neophodnu za nadilaženje problema društvene stigmatizacije i mobbinga na radnom mjestu.
Prema tome, Koristeći dramsko-akcijski model istraživanja, ovaj istraživačko-umjetnički projekt će istražiti posljedice zlostavljanja na radnom mjestu i predložiti konkretna rješenja za ovaj gorući društveni problem – uz poticanje uključenja građana (i žrtava) u umjetničko-kulturne aktivnosti i prezentaciju njihovih rješenja za mobbing u javnom nastupu i diskusiji s publikom, čime ovaj projekt potiče javnu diskusiju.
Sudionici će tijekom radionica istraživati odnos mobbinga, žrtve, mobera i promatrača, odnosno, istražiti će i utjeloviti stigmu i tijela mobbinga u svojim pokretima i gestama.
Osim toga, istražiti će osobne odgovore na pitanja:
- Što je (za mene) mobbing na radnom mjestu?
- Koja tijela i pokreti utjelovljuju tlačitelja, a koja potlačenog?
- Kako zamijeniti uloge tlačitelja i potlačenog?
- Što će ta zamjena donijeti meni, a što mojoj okolini (radnom kolektivu, društvu itd.)?
Radionice će biti snimane kamerom, a završni nastup će uključivati diskusiju s publikom.
Dramsko-akcijsko istraživanje mobbinga (odnosno, psihičkog i/ili fizičkog) zlostavljanja na radnom mjestu je istraživački projekt kojeg je začeo sociolog dr.sc. Ivan Hromatko i predstavlja nastavak uspješnih dramsko-akcijskih istraživanja o marginaliziranim skupinama -“Teatar kao mjesto istraživanja predrasuda i diskriminacije”, održanih 2011. i 2012. godine uz podršku Gradskog ureda za kulturu Grada Zagreba, te istraživanja o mobbingu održanih 2016. i 207. godine, tada u sklopu programa “Pogonator”, kao i sklopu programa posvećenih mobbingu na radnom mjestu, u organizaciji Centra za kulturu Trešnjevka (2019, 2023) – koje je sufinancirao Grad Zagreb. Osim što završava javnim nastupom i diskusijom pred publikom, ovi projekti produciraju i stručne i/ili znanstvene publikacije koje doprinose boljem shvaćanju mobbinga u Hrvatskoj. Time ovaj projekt predstavlja konstantnu kvalitetu koju podržava Gradski ured za kulturu Grada Zagreba, kojom se povećava vidljivost problema zlostavljanja (mobbinga) na radnom mjestu u Zagrebu i Hrvatskoj, te radi na osnaženju žrtava (program podrške) i stjecanju dubljih uvida u ovaj fenomen koji se s radnog mjesta prelijeva u sve sfere društvenog života.
GENERALNI PROGRAM DRAMSKO-AKCIJSKOG ISTRAŽIVANJA MOBBINGA
- ANKETA I PRIJAVE // 17.07. – 14.09.2023 * Sudjelovanje u anketi i prijava za sudjelovanje
- DRAMSKO-AKCIJSKA RADIONICA // 21.09. – 09.11.2023 // četvrtkom 19-21h *** Sudjelovanje u dramsko-akcijskoj radionici i kreiranje završnog nastupa kroz istraživanje teme mobbinga
- NASTUP I DISKUSIJA S PUBLIKOM // 12.11.2023 *** Završni javni nastup i diskusija s publikom (u Velikoj dvorani Centra za kulturu Trešnjevka)
Posebno ističemo da će sudionici i sudionice moći nabaviti kostime i rekvizite u Qanah humanitarnom dućanu rabljene robe – koji djeluje na Vrbanima i Španskom u Zagrebu i omogućuje našim sugrađanima nabavku odjeće, namještaja, igračaka i drugih predmeta s cijenama koje si oni mogu priuštiti.
OSNOVNE INFORMACIJE O PROGRAMU
SUDIONICI: do 15 punoljetnih osoba (iznimno mogu pristupiti maloljetnici od 16+ godina, koji trebaju imati i pismenu dozvolu roditelja ili skrbnika)
TRAJANJE: 2h dnevno (četvrtkom 19-21h; ukupno 16h)
LOKACIJA: Dom kulture Prečko, Prečko 2a (lokacija: Klikni za Google Maps lokaciju) – u sklopu Doma zdravlja Prečko
VODITELJ PROJEKTA I RADIONICE: dr.sc. Ivan Hromatko, ihromatko@cekate.hr, +385953027423
************************************************
ZAŠTO SUDJELOVATI?
Kako se radi o visoko stigmatiziranoj tabu temi o kojoj mnogi radije šute, nameće se racionalno pitanje – zašto sudjelovati i izložiti se?
Izvora za osobnu motivaciju može biti bezbroj, a ovdje ističemo neke od njih:
- OSOBNO OSNAŽENJE: mobbing se perpetuira na šutnji i osjećaju izolacije, odnosno, napuštenosti od drugih. U ovom istraživanju sudionici/ce imaju centralnu ulogu i susresti će se s grupom koja ih podržava, u prostoru dramsko-akcijskih radionica koje ciljaju raznim vježbama osnažiti sudionike/ice
- AKTIVIZAM I OSNAŽENJE DRUGIH: javnim nastupom osnažujete sebe i kolege s radionice, a vrlo je vjerojatno da ćete osnažiti i druge u publici i javnosti da se suprotstave mobbingu na radnom mjestu
- EDUKACIJA: sudjelovanjem u besplatnoj dramsko-akcijskoj radionici dobivate priliku naučiti kako prepoznati mobbing i kako na njega reagirati, te zatim aktivno odaslati javnosti pozitivnu poruku – završnim javnim nastupom. Ujedno ćete steći i znanja i vještine iz područja performativnih umjetnosti
- KREATIVNA SLOBODA: u dramsko-akcijskom istraživanju su sudionici/ce ti koji kreiraju završni nastup – prema njihovim željama i mogućnostima, uz vodstvo stručne osobe koja će im pomoći uobličiti njihove ideje u performans
- STRUČNI, ZNANSTVENI I AKTIVISTIČKI DOPRINOS: Sudjelovanjem u prijavnici-anketi aktivno doprinosite boljoj spoznaji o uzrocima i posljedicama mobbinga, te pomažete pobliže definirati ovaj gorući društveni problem. Projekt-radionica ujedno predstavlja i znanstveno istraživanje na temu mobbinga (čiji će rezultati biti objavljeni u stručnim i znanstvenim publikacijama), te civilno-aktivistički čin povećanja vidljivosti inače prikrivenog, a rastućeg problema u društvu.
- JAVNI NASTUP: sudionici/ce će izvesti završni javni nastup i povesti diskusiju s publikom, što je veliko životno iskustvo koje preporučamo svima
Pratite nas i na društvenim mrežama:
- Facebook: @cekate.hr
- Instagram: @cekate.hr
- Twitter: @cekate_zg
************************************************
> PRIJAVNICA <
(kliknite za ulazak u online prijavnicu-anketu)
Prijavnica je ujedno i anketa o mobbingu, te je potpuno anonimna.Rezultati će se koristiti isključivo u znanstvene svrhe i uz potpunu zaštitu anonimnosti i uz pridržavanje svih etičkih standarda znanstvenog istraživanja.
REZULTATI PROJEKTA
Istraživanje
Od srpnja do rujna 2023. godine, u istraživanju je sudjelovalo 40 osoba (gotovo isključivo žene 39/40), u dobi od 24 do 70 godina i visokoobrazovane (67,5%), kojima je pretežna motivacija bila ta što su žrtve mobbinga (53%), želja za doprinosom istraživanju (15%) i instrospekcija (12,5%). Mobbing vide kao fizičko i psihičko maltretiranje, ponižavanje i vrijeđanje koje se odvija na radnom mjestu i gdje se, na primjer, daju zadaci koji nisu u opisu posla. Mobbing se odvija i u privatnom i javnom sektoru, a slučajeve mobbinga je prijavilo 20.5% sudionika istraživanja, dok je 61.5% slučaja mobbinga ostalo neprijavljeno nadležnim institucijama. Trećina situacija mobbinga je još uvijek u procesu, to jest, mobbing i dalje traje ili su stranke u procesu s neizvjesnim završetkom – jer situacije rijeđe završavaju pozitivno za žrtvu (15%) nego za nasilnike (28%), a relativno često vode u otkaz ili promjenu radnog mjesta.
Od 40 ispitanika, njih se 9 osoba prijavilo i za radionice dramsko-akcijskog istraživanja mobbinga, a istraživanje su performansom završile 3 sudionice.
Performans “Beskonačan dan” (12.11.2023. Centar za kulturu Trešnjevka)
Sudionici dramsko-akcijskog istraživanja mobbinga na radnom mjestu izveli su performans “Beskonačan dan” 12. studenog 2023. godine, u sklopu programa 5. UPSET ART festivala. Performansom su uklazali javnosti na problem mobbinga, te prikazali svoj osebujan način njegovog rješavanja. Performans su od rujna do studenog 2023. godine pripremile i kreirale sudionice istraživanja pod mentorstvom voditelja projekta Ivana Hromatka i voditeljice glumačkih radionica Tijane Gojić.
Njihov performans možete pogledati ovdje:
PROMOTIVNI MATERIJALI
ARHIVA
DRAMSKO-AKCIJSKO ISTRAŽIVANJE MOBBINGA NA RADNOM MJESTU (2019)